23. oktober 2021
Om Sjællandske Medier A/S

Sjællandske Medier er et lokalt ejet aktieselskab med flere tusinde aktionærer. Selskabet udgiver DAGBLADET, Frederiksborg Amts Avis, Nordvestnyt og Sjællandske samt 42 ugeavistitler. Selskabet driver desuden flere digitale medier, reklamebureau, lokalradio, videoproduktion samt tre rotationstrykkerier.

Sjællandske Medier har redaktioner og kontorer i 35 sjællandske byer. Sjællandske Mediers fællesfunktioner, bl.a. direktion, stabsfunktioner, økonomi og teknik, har hjemsted i Ringsted.

Daglig ledelse:

Administrerende direktør Jens Nicolaisen*
Telefon: 20 19 41 32 - E-mail: jens.nicolaisen@sn.dk

Ansvarshavende chefredaktør Bente Johannessen*
Telefon: 29 21 12 80 - E-mail: bente.johannessen@sn.dk

Økonomidirektør Tommy Voigt Hansen
Telefon: 30 10 33 04 – E-mail: tommy.hansen@sn.dk

Direktionssekretær Berit Lefoli Maibom
E-mail: berit.maibom@sn.dk

* direktion
Mail: direktionen@sn.dk

Uopfordrede jobansøgninger sendes til direktionen@sn.dk

Chefredaktion:

Bente Johannessen, ansvarshavende chefredaktør
Telefon: 29 21 12 80 - E-mail: bente.johannessen@sn.dk

Frederiksborg Amts Avis:
Palle Høj
Telefon: 20 47 15 77 - E-mail: palle.hoej@sn.dk

DAGBLADET, Nordvestnyt & Sjællandske:
Søren Johannesen
Telefon: 40 98 22 81 – E-mail: soren.johannesen@sn.dk

Øvrig redaktionel ledelse:

Carsten Lysdal, nyhedsredaktør
Telefon: 20 63 20 12 – E-mail: carsten.lysdal@sn.dk

Christian Bendix, debatredaktør
Telefon: 53 70 85 73 - E-mail: christian.bendix@sn.dk

Charlotte Freiberg, redaktionschef print
Telefon: 40 15 48 23 – E-mail: charlotte.freiberg@sn.dk

Anette Gundlach, redaktionschef digitalt
Telefon: 22 89 12 87 – E-mail: anette.gundlach@sn.dk

Rune Reggelsen Skjold, projektansvarlig
Telefon: 31 18 40 55 – E-mail: rune.skjold@sn.dk

Øvrig daglig ledelse:

Markedsdirektør Peter Trostmann
Telefon: 21 67 84 21 – E-mail: peter.trostmann@sn.dk

Markedsdirektør Peter Fjeldal
Telefon: 40 33 35 05 – E-mail: peter.fjeldal@sn.dk

Markedsdirektør Henrik Brøns
Telefon: 24 99 02 66 – E-mail: henrik.broens@sn.dk

Markedsdirektør Lars Kryl
Telefon: 60 43 45 58 – E-mail: lars.kryl@sn.dk

Markedsdirektør Søren Rasmussen
Telefon: 60 35 43 99 – E-mail: soeren.rasmussen@sn.dk

Markedsdirektør Charlotte Pour
Telefon: 22 61 14 44 – E-mail: charlotte.pour@sn.dk

Markedsdirektør Mette Hviid Togsverd
Telefon: 21 68 86 22- E-mail: mette@gladsaxebladet.dk

Abonnementschef Mike Dige Svendsen
Telefon: 26 14 16 51 – E-mail: mike.svendsen@sn.dk

Trykkeri- og distributionschef Niels Grinsted
Telefon: 60 35 43 81 – E-mail: niels.grinsted@sn.dk

HR-chef Jane Petersen
Telefon: 88 42 03 02 – E-mail: jane.petersen@sn.dk

It-chef Morten Krauw
Telefon: 20 27 20 26 – E-mail: morten.krauw@sn.dk

Redaktioner:

Sjællandske Medier har redaktioner og afdelinger i 35 byer.
Direkte kontaktoplysninger til redaktionerne finder du her

DAGBLADETs redaktioner: Ringsted, Køge, Roskilde, Lejre, Taastrup, Stevns, samt Faxe og Sorø fælles med Sjællandske.

Frederiksborg Amts Avis’ redaktioner: Hillerød, Helsingør, Frederikssund, Frederiksværk, Helsinge og Hørsholm.

Nordvestnyts redaktioner: Holbæk, Nykøbing Sj. samt Kalundborg fælles med Sjællandske.

Sjællandskes redaktioner: Næstved, Slagelse, Vordingborg, Stege samt Faxe/Haslev og Sorø fælles med DAGBLADET.

Ugeaviser:

Selskabet udgiver 42 gratisomdelte ugeaviser/distriktsblade (titler) med et samlet ugentligt oplag på 885.000 eksemplarer samt yderligere 245.000 eksemplarer hver anden uge på Sjælland og Møn.

Gratisaviserne har hjemsted i Hillerød, Hørsholm, Lyngby-Tårbæk, Gentofte, Gribskov, Halsnæs, Frederikssund, Roskilde, Glostrup, Ballerup, Søborg, Rødovre, Taastrup, Greve, Køge, St. Heddinge, Haslev, Ringsted, Borup, Hvalsø, Holbæk, Nykøbing Sj., Kalundborg, Høng, Slagelse, Næstved, Vordingborg, Stege og Nykøbing Falster.

Trykkerier:

Selskabet driver rotationstrykkerier i Ringsted, Holbæk og Vordingborg/Ørslev.

Radio, TV og reklame

Lokalradioer: Radio SLR og Radio Køge.

Kompetent tilsynsmyndighed vedr. Radio SLR og Radio Køge: Radio-TV Nævnet, HC Andersens Boulevard 2 1553 København V.

Lokalt tv: 24 Produktion.

Reklamebureauer: Sjællandske Medier/Holst Reklamebureau, Næstved og RA Reklame, Roskilde.

KØB BILLEDE

Send en mail til
abonnement@sn.dk