Museum Sydøstdanmark med hovedkvarter i Vordingborg skal spare - og en af dem, det går ud over, er museumsinspektør Dorthe Wille-Jørgensen, der siden 1993 har gravet i borgens historie, udgivet flere bøger om arbejdet og været med under opbygningen af det nuværende Danmarks Borgcenter.
Museum Sydøstdanmark, der også består af museerne i Næstved og i Køge samt på Møn, afskediger syv ud af 22 fastansatte arkæologer i år, skriver Sjællandske.
Museumsdirektør Keld Møller Hansen forklarer det dels med en statslig beskæring af tilskuddet på to procent - men i højere grad med, at antallet af arkæologiske udgravninger dykker.
- En række store projekter er ved at være færdige, det gælder blandt andet arbejder forud for motorvejsbyggeri og anlæg af jernbane ved Ringsted, og da vores arkæologernes løn er finansieret af bevillinger til udgravninger er der færre penge til lønninger, forklarer han.
- Vores kulturarvschef styrer budgetterne og sammensætter det hold, der efter hans mening passer bedst til økonomien.
Han kan ikke gå ind på d konkrete fyringer, men konstaterer, at museet ikke kan forsætte med at ansætte arkæologerne til konkrete projekter.
- Lovgivningen er skruet sammen, så vi kun må projektansætte tre gange. Ved det fjerde projekt skal de fastansættes, og derfor kan der på et tidspunkt blive tale om fyring, siger Keld Møller Hansen.
- Det er voldsomt at skulle afskedige, og denne gang er det gået ud over syv arkæologer plus vores udviklingschef, siger han.
Læs mere i Sjællandske tirsdag
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her