
Futsal Gentofte skal formentlig møde Skive eller Sønderborg i kvartfinalekampene
Grundstammen af landsholdsspillere i dansk futsal findes på Gentoftes futsal-hold. Af hensyn til snarlige landskampe havde Futsal Gentofte ønsket kampen mod København Futsal afviklet hurtigst muligt.
Den kamp var oprindeligt planlagt i slutningen af februar. Det krævede dog, at København Futsal vandt deres kamp søndag aften ude mod Brøndby. Den opgave løste københavnerne, og derfor spiller Futsal Gentofte og København Futsal allerede i morgen onsdag kl. 19.
Begge hold er sikre på at slutte henholdsvis etter og toer i rækken, De fire øverstplacerede hold i både øst- og vestrækken går videre til slutspillet.
Det lugter nu af, at Futsal Gentofte skal møde enten Skive eller Sønderborg i kvartfinalekampene.
Turneringen er forventet helt færdigspillet - og alle medaljer fordelt - 4. april.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her