
Per Hansen, der kom til SuperBrugsen i Høng i maj 2019, kunne forleden fejre, at han har været uddeler i 25 år. Det blev markeret internt og på afstand i Coop, for den nuværende coronasituation sætter en stopper for mange ting.
- Vi ville gerne have markeret det her i Høng, men det kan jo ikke lade sig gøre, så vi udsætter det til et mere gunstigt tidspunkt, siger jubilaren.
Per Hansen, der hele sit liv har boet i Slagelse, kom i lære i det, der dengang hed OBS i Slagelse, to år i butikken og to år i isenkram. Derefter kom han til Fensmark som souschef og fik derefter sit første uddelerjob i Ladegårdsparken i Holbæk.
Efterfølgende har Per Jensen være uddeler i Gentofte og Hørsholm i en årrække, før han kom tættere på Slagelse via et uddelerjob i Korsør og nu som uddeler i Høng.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her