6. maj 2021
$ID/[No paragraph style]:Fra det seneste kommunalvalg i Solrød, hvor kandidatlisterne studeres på kommunens største valgsted, Solrød Idrætscenter, før turen går til stemmeboksen.
$ID/[No paragraph style]:Fra det seneste kommunalvalg i Solrød, hvor kandidatlisterne studeres på kommunens største valgsted, Solrød Idrætscenter, før turen går til stemmeboksen.
Foto: Bjørn Armbjørn.
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: Valgforbund og kandidater i Solrød

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Valgforbund og kandidater i Solrød

Solrød: På møde 23. oktober har Valgbestyrelsen i Solrød Kommune godkendt de opstillede partiers kandidatlister til kommunalvalget 19. november samt de anmeldte valgforbund.

Sydkysten - 25. oktober 2013 kl. 10:52

Følgende lister har indgået valgforbund med hinanden:

Liste A (Socialdemokratiet) og Liste F (Socialistisk Folkeparti)

Liste C (Det Konservative Folkeparti)

Liste I (Ny Alliance)

Liste G (Grundejerne) og Liste L (Havdruplisten)

Liste O (Dansk Folkeparti) og Liste V (Venstre)

Kandidatlisterne ser ud som følger ser ud som følger:

Liste A - Socialdemokratiet:

. Tonny Lauridsen

· Claus Redder Madsen

· John Wennerwald Klausen

· Jytte Willendrup

· Bendt Kirk

· Arne Nowicki Petersen

· Finn Pilgård

· Birgith Baagøe

Liste C - Det Konservative Folkeparti:

· Hans Odder

· Marianne Høglund

· Morten Scheelsbeck

· Henrik Røge

· Steen Knuppert-Hansen

· John Mogensen

· Ann Odder

· Jeff Duckett

· Søren Bang Monrad

· Morten Bach-Petersen

· Carsten Ring

· Heidi Borch

Liste F - Socialistisk Folkeparti:

· Henrik T. Larsen, Solrød

· Marianne Svane, Jersie Strand

· Marianne Hauge, Havdrup

· Tove L. Wentzel, Solrød

Liste G - Grundejerne:

· Eilif Nørgaard

· Jan Færch

· Asger Lauenborg

· Søren Brøndholt Jensen

· Tage Ebbensgaard

Liste I - Liberal Alliance:

· Henrik Boye Jørgensen

· Torben Skernby

· Flemming Nielsen

· May-Britt Inselmann

Liste L - Havdruplisten:

· Henning Christiansen

· Karina Bergenholtz

· Finn Jensen

· Birgitte Rasmussen

· Fayna Sørensen

· Lars Møller Hardis

· Helene Hjortholm Rasmussen

Liste O - Dansk Folkeparti:

· Per Hauge

· Erik Steen Larsholt

· Christen Bøgh Kristensen

· Flemming Bugge

· Michael Hermarij

Liste V - Venstre:

· Niels Hörup, Solrød

· Ivar Haugaard-Hansen, Solrød

· Kim Sunesen, Karlstrup

· Naima Simring, Jersie

· Dina Oxfeldt, Jersie

· Preben Snedsted Nielsen, Solrød

· Anders S. A. Pedersen, Solrød

· Bo Nygaard Larsen, Jersie

· Benjamin Lindberg, Solrød

· Niels Valstedgaard, Havdrup

· Frederik Leisner, Havdrup

· Emil Blücher, Jersie

· Birger Hauge, Solrød

· Elisabeth Aude, Havdrup

· Joachim Christrup, Solrød

· Jane Noer, Solrød

28. oktober er sidste frist for berigtigelse af mangler eller indlevering af nye kandidatlister. Der kan derfor stadig forekomme enkelte ændringer i forhold til de endelige lister.

28. oktober er sidste frist for anmeldelse eller tilbagetrækning af valgforbund. Der kan derfor stadig forekomme ændringer i forhold til valgforbundene.

Planlægger du at holde den kommende sommerferie uden for Danmarks grænser?