1. marts 2021
Storkefar fik stevnsk hjælp
Gode råd var dyre for Emil - storkefar på taget hos familien Andersen i Gundsølille ved Roskilde, der har fornøjelsen af Danmarks eneste rugende storkepar. Han var i sidste måned kommet slemt til skade med sit ene, røde ben og lå nu på reden plaget af smerter fra en betændelse.
Via foreningen storkene.dk lykkedes det imidlertid at skabe kontakt til dyrlæge Bjarne Østergaard Rasmussen, Hårlev Dyreklinik, som rykkede ud med hjælp i form af medicin og antibiotika. Efter flere dages rekreation rapporteres det nu fra Gundsølille, at Emil atter er på vingerne og selv er set i mosen for at fouragere frøer og andet godt.
- Det ser ud, som om krisen er overstået, men da storken ikke kun fik penicillin, men også smertestillende medicin, kan vi ikke sige, om det er den, der har gjort ham mere kry. Behandlingen er slut nu, så må vi jo se om han klarer sig - men der er ingen tvivl om, at den hurtige reaktion fra dyrlæge Bjarne Østergaard Rasmussen er medvirkende årsag til at storken nu har det bedre, siger Jess Frederiksen fra foreningen Storkene.dk.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her
Nu må butikkerne igen åbne dørene op for kunder. Skal du derfor ud og bytte julegaver?