8. maj 2021
Ringsted IF og Martin Jensen er favoritter til oprykning fra pulje 2, efter at de er gået ubesejret igennem sæsonen hidtil.
Ringsted IF og Martin Jensen er favoritter til oprykning fra pulje 2, efter at de er gået ubesejret igennem sæsonen hidtil.
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: Sådan afgøres sjællandsserierne i toppen

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Sådan afgøres sjællandsserierne i toppen
Opdateret 27. april 2021 kl. 13:00
Sport DAGBLADET - 27. april 2021 kl. 12:29
Af Anders Kamper

Efter et komprimeret grundspil gælder det nu op- og nedrykningsspillet i sjællandsserien.

I toppen af pulje 2 fører Ringsted IF an foran oprykkerne Solrød FC og Gørslev, mens Slagelse, Næstved, Tuse og Nykøbing er noget efter.

Nummer et rykker op i danmarksserien, mens de to toere skal mødes med københavnsseriens nummer to om en plads i ds.

Sådan ser slutspillet ud i pulje 1

30/4
Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 1

18.30: Herstedøster-VB 1968

1/5
Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 1

13.00: Vallensbæk-Hørsholm-Usserød

13:30: Albertslund-Liria

8/5
Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 1

12.00: Glostrup-Herstedøster
13.00: Liria-Vallensbæk

13.00: Hørsholm-Usserød-Albertslund

14/5
Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 1

18.00: VB 1968-Liria
18.30: Herstedøster-Vallensbæk

15/5
Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 1

12.00: Glostrup-Hørsholm-Usserød

22/5
Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 1

12.00: Hørsholm-Usserød-VB 1968

13.00: Liria-Glostrup
13.30: Albertslund-Herstedøster

28/5
Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 1

17.30: Herstedøster-Liria

29/5
Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 1

13.00: Vallensbæk-Glostrup
13.30: Albertslund-VB 1968

4/6
Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 1

18.00: VB 1968-Glostrup

5/6
Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 1

11.00: Albertslund-Vallensbæk
13.00: Liria-Hørsholm-Usserød

12/6
Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 1

13.00: VB 1968-Vallensbæk
13.00: Glostrup-Albertslund

13.00: Hørsholm-Usserød Herstedøster

Stillingen:
1. Herstedsøster 33 point.

2. Hørsholm-Usserød 27
3. Glostrup 26

4. VB1968 24
5. Liria 22
6. Albertslund 20

7. Vallensbæk 19

30/4
Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 2

12.00: Gørslev-Tuse

2/5
Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 2

13.00: Næstved-Solrød FC
13.00: Nykøbing FC-Slagelse

5/5
Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 2

19.00: Næstved-Nykøbing FC

8/5
Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 2

12.00: Slagelse-Solrød FC
13.30: Tuse IF-Ringsted IF

11/5
Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 2

Kl. 19.00: Næstved-Gørslev IF

15/5

Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 2

13.00: Ringsted IF-Slagelse

16/6

Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 2

13.00: Nykøbing FC-Tuse

22/5
Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 2

12.00: Slagelse-Gørslev
13.00: Ringsted IF-Næstved

14.00: Solrød FC-Tuse

29/5
Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 2

14.00: Solrød FC-Gørslev IF

30/5

Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 2

13.00: Næstved-Tuse IF
13.00: Nykøbing FC-Ringsted IF

3/6
Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 2

19.00: Slagelse-Næstved I.F.

4/6

Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 2

19.00: Ringsted IF-Gørslev IF

5/6

Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 2

14.00: Solrød FC-Nykøbing FC

12/6

Sjællandsserien, oprykningsspil, pulje 2

13.00: Gørslev IF-Nykøbing FC
13.00: Tuse IF-Slagelse

13.00: Ringsted IF-Solrød FC

Stillingen

1. Ringsted IF 35 p.
2. Solrød FC 32

3. Gørslev 31
4. Næstved 26
5. Slagelse 24

6. Tuse 22
7. Nykøbing FC 16

Planlægger du at holde den kommende sommerferie uden for Danmarks grænser?