21. oktober 2019
Johannes Ebert vandt guld i singlesculler lørdag og sølv søndag. Privatfoto
Johannes Ebert vandt guld i singlesculler lørdag og sølv søndag. Privatfoto
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: Lokale roere klarede sig godt

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Lokale roere klarede sig godt
Sorø - 10. juli 2019 kl. 14:31
Kontakt redaktionen:sndk@sn.dk

Sorø Regatta 2019 forleden blev en stor succes for Sorø-roerne, der - til trods for en stiv vestenvind - gjorde det vanskeligt at få ordentlig gang i bådene.

De yngste roere fik lov at blive i smalsøen på mere smult vande og skulle kun kæmpe med kastevinde, som også er en udfordring.

Sådan gik det de lokale roere:

Junior D

Johannes Ebert vinder guld i singlesculler lørdag og sølv søndag.

Mejse Nielsen og Sofie Steffensen vinder guld i dobbeltsculler.

Fredrikke Aaagaard og Kirsten Taulbjerg nr. 2 i dobbeltsculler.

Mejse Nielsen vinder guld i singlesculler.

Kirsten Taulbjerg nr. 4 i singlesculler.

Sofie Steffensen og Mejse Nielsen vinder guld i dobbeltsculler.

Junior C
Babette og Signe nr. 6 i dobbeltsculler lørdag.

Babette og Dina Poulsen nr. 6 i dobbeltsculler søndag.

Babette nr. 4 i singlesculler lørdag og nr. 3 søndag.

Mads Christensen, Valdemar Vilhelmsen, Johannes Ebert og Frederik Juul-Hansen (Dragør) nr. 4 i dobbeltfirer.

Mejse Nielsen, Sofie Steffensen, Dina Poulsen og Signe Thorup vinder guld i dobbeltfirer lørdag og nr. 2 søndag.

Mads Christensen og Valdemar Vilhelmsen lørdag nr. 5 og søndag vinder guld i dobbeltsculler.

Junior B
Sebastian Steffensen og Johs Pedersen nr. 2 i C-finalen i dobbeltsculler lørdag og søndag nr. 4.

Smilla Post-Kallenbach nr. 2 i B-finalen i singlesculler og søndag vinder hun sølv.

Smilla Post.Kallenbach og Iben Bech vinder guld i dobbeltsculler.

Johs Pedersen nr. 4 I singlesculler.

Sebastian Steffensen vinder bronze i singlesculler.

Junior A
Rasmus Lind og Aske Storm (Viking) nr. to i dobbeltsculler.

Peter Skou og Emil Nielsen (Roskilde) nr. 4 i dobbeltsculler lørdag og nr. 3 søndag.

Jannick Wly Andersen, Jeroen Grimmelikhuijzen (Bagsværd), Victor Lauritzen (Roskilde) og Casper Girke (DSR) vinder guld i dobbeltfirer.

Masters
Guld til Christian Mølvig og Jeanette Emde i singlesculler.

Guld til Bonnie Noer og Peter Lindblom samt Bjarne Hjorth og Christian Mølvig i dobbeltsculler og toer uden.

Køb

Artikel eller billede

Skriv til:
abonnement@sn.dk

Nyt om

Navne

Send en e-mail til:
navne@sn.dk