
Tre af priserne ved fredagens Odshædring 2019 i Vallekilde-Hørve Kultur-& Idrætscenter havde forbindelse til det lokale erhvervsliv.
Fødevareprisen gik til Sidinge Gårdbutik, som Mogens og Jette Bentsen har drevet siden 1986. Sidste års vinder, Claus Marcussen fra Dansk Tang, motiverede prisen med, at Sidinge Gårdbutik igennem mange år har sat Odsherred på fødevarelandkortet.
Vækstprisen gik til Kaj Larsen VVS, Vangen, Nykøbing, som gennem flere år har opnået vækst og fremstår som en attraktiv arbejdsplads med styr på forretningen.
Iværksætterprisen blev tildelt Fårevejle Kirkebo, ved direktør Sisse Novrman. Virksomheden er på tre år vokset fra to medarbejdere til 70.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her