

Se billedserie
Sommeren 2020 bød på næsten 10.000 overnattende gæster i Odsherreds havne i Rørvig, Nykøbing og på Odden. Ifølge havnefoged Steen Hansen er det en samlet fremgang på 13 procent, og han regner med, at hver overnatning i gennemsnit er med 2,5 personer ombord på bådene, og så har 25.000 mennesker besøgt Odsherred ad vandvejen. Der kommer 200.000 til kommunens havne ad landvejen, så havnene er midt i en coronatid blandt Odsherreds mest velbesøgte sommerattraktioner.
Og forventningen hos havnefogeden, er, at der vil være tilsvarende »run på« til næste sommer.
Til gengæld er havnenes personale bekymrede over havneområdernes manglende vedligeholdelse, og på næste uges møde i havnerådet skal medlemmerne behandle forslag om igangsættelse af en renoveringsplan.
Havnen på Odden stikker dog noget ud fra de andres sunde sommertilstand. De har nemlig haft en gæstenedgang på otte procent af sejlerne og antallet af autocampere blev halveret. Også dette tilskrives covid-19 situationen.
Havnefogeden skriver i en orientering til havnerådet, at der fortsat ikke er bevilget penge til et nyt offentligt toilet på Odden havn, og at han anser det som en stor udfordring i forhold til de mange landliggere i området, og samtidig slår han fast, at Odden havns generelle stand er meget dårlig, og at der derfor vil være et aktuelt fokus på renovering og udskiftning af havneanlæg.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her