

Se billedserie
Af Lene Ploug Frederiksen
Herfølge: Over 50 skolebørn har valgt at deltage i Herfølge Boldklubs tilbud om lockout-fodboldskole.
- For os handler det ikke kun om fodbold, men om at hjælpe forældrene i en presset situation, siger Søren Østergaard, der er leder af lockout-fodboldskolen i Herfølge Boldklub.
Anderledes ser det ud i Herfølge Svømmehal, der står gabende tom trods et lignende tilbud.
- Vi havde tilbudt lockout svømning a la vores populære Aqua Camp, men der har kun været en enkelt tilmeldt, og hun sprang fra, da hun hørte, at hun var den eneste, fortæller Dorthe Ørving, der stadig er klar hvis forældre står uden pasningsmulighed til børnene under lærerenes lockout.
Læs mere i DAGBLADET Køge, onsdag.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her