18. januar 2020
Raklev - her med træner Søren Elmelund - blev nr 2 i U15, kun slået af Goleador (Slagelse)  Privatfoto
gallery icon

Se billedserie

Raklev - her med træner Søren Elmelund - blev nr 2 i U15, kun slået af Goleador (Slagelse) Privatfoto
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: 20 hold slap ikke med i succes-stævne

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

20 hold slap ikke med i succes-stævne
Kalundborg - 13. januar 2020 kl. 15:09
Kontakt redaktionen:sndk@sn.dk

Af Bjarne Robdrup
Høng GFs indestævne måtte sætte hold på vente­liste. Nu glæder foreningen sig til en B-hal.

*
Fodboldspillets Venner og Høng GF Fodbold afviklede over tre dage i weekenden indefodboldstævnet Din Bilpartner Cup i Hønghallen.

- Stævnet blev en stor succes, alle rækker var fyldt op med i alt 93 hold, siger stævnekoordinator Søren Nielsen.

20 hold stod på venteliste, men ingen af dem kom i kamp.

- Det er med stor glæde, vi ser frem til, at der bliver bygget en B-hal i Høng, hvor der forhåbentlig bliver mulighed for at sætte bander op, så begge haller kan komme i spil, og endnu flere hold får mulighed for at deltage i januar 2021, tilføjer Søren Nielsen.

- Stævnet blev afviklet med hjælp fra senior-/U19-spillere, forældre og andre lokale, der brugte nogle timer af deres weekend på at gøre hallen klar, dømme kampe eller sidde ved dommerbord. Stor tak fra HG og Fodboldspillets venner for den fine opbakning, tilføjer Søren Nielsen.

Der var udstillet biler foran hallen og desuden blev der spillet musik under kampene i flere af rækkerne.

U8: 1: Høng 1, 2: Lynge Broby, 3: Høng U7, 4: Sørby, 5: Høng 2.

U9-B: 1: HG Sort, 2: Høng 2, 3: Kalundborg (KGB).

U9-C: 1: Lynge Broby 2, 2: Høng U8, 3: Karlslunde (KIF).

U10: 1: Team Telt, 2: Vemmelev, 3: Slagelse (SBI) 1, 4: Slagelse (SBI) 2.

U11: 1: Dianalund, 2: Odsherred, 3: Kalundborg (KGB), 4: Skælskør.

U12: 1: Raklev, 2: Slagelse (SBI), 3: The Boyz, 4: Høng GF.

U13: 1: Everyday super service, nr. 2 KGB, nr. 3 Høng 1, nr. 4 KGB.

U14: 1: Unite2Gether 2, 2: Unite2Gether 1, 3: Luftens Helte.

U15: Goleador, nr. 2 Raklev, nr. 3 Freddies frække fyre.

U17: 1: Roskilde Tekkers, 2: Gørlev Idrætsefterskole 2, 3: The Underdogs.

Køb

Artikel eller billede

Skriv til:
abonnement@sn.dk

Nyt om

Navne

Send en e-mail til:
navne@sn.dk