18. december 2017
Politikerne i Hillerød Byråd har fordelt posterne imellem sig for den kommende valgperiode. Foto: Lars Skov
Politikerne i Hillerød Byråd har fordelt posterne imellem sig for den kommende valgperiode. Foto: Lars Skov
Foto: Fotograf Lars Skov
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: Sådan fordeles posterne i det nye Hillerød Byråd

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Sådan fordeles posterne i det nye Hillerød Byråd
Hillerød - 07. december 2017 kl. 04:29
Af Tore G. C. Rich
Kontakt redaktionen:sndk@sn.dk

Hillerød Kommune
Konstituering 2018-2021:

arrow Læs også: Afgående borgmester: Jeg var lovet en plads i økonomiudvalget
Borgmestre

- Borgmester: Kirsten Jensen (S)
- 1. viceborgmester: Klaus Markussen (V)
- 2. viceborgmester: Peter Lennø (DF)

Økonomiudvalget

- Kirsten Jensen (S)
- Klaus Markussen (V)
- Jamil Cheheibar (S)
- Søren P. Østergaard (V)
- Christina Thorholm (R)
- Peter Frederiksen (V)
- Peter Langer (SF)
- Mette Thiesen (NB)
- Peter Lennø (DF)

Udvalget for Arkitektur, Byplan og Trafik

- Dan Riise (V)
- Mie Lausten (S)
- Øzgen Yücel (V)
- Lars Ole Skovgaard Larsen (V)
- Peter Langer (SF)

Udvalget for Børn, Familie og Unge

- Peter Frederiksen (V)
- Christina Høi Skovdal (S)
- Jørgen Suhr (R)
- Mette Thiesen (NB)
- Annette Rieva (V)

Udvalget for Erhverv, beskæftigelse og Turisme

- Thomas Elong (V)
- Vivi Wøldike (S)
- Dorte Meldgaard (K)
- Søren P. Østergaard (V)
- Tue Torzen (EL)

Udvalget for Omsorg og Livskraft

- Christina Thorholm (R)
- Annette Rieva (V)
- Susanne Due Kristensen (S)
- Peter Lennø (DF)
- Ingo Hvid (S)

Udvalget for Natur, Miljø og Klima

- Louise Colding Sørensen (S)
- Lars Ole Skovgaard Larsen (V)
- Thomas Brücker (S)
- Dragan Popovic (V)
- Tue Torzen (EL)

Udvalget for Kultur og Fritid

- Rikke Macholm (SF)
- Dragan Popovic (V)
- Christina Høi Skovdal (S)
- Louise Colding Sørensen (S)
- Dorte Meldgaard (K)

Udvalget for Idræt og Sundhed

- Hanne Kirkegaard (V)
- Thomas Brücker (S)
- Dragan Popovic (V)
- Øzgen Yücel (V)
- Vivi Wøldike (S)

Folkeoplysningsudvalget

- Susanne Due Kristensen (S)
- Peter Lennø (DF)
- Thomas Elong (V)
Stedfortrædere:
- Ingo Hvid (S)
- (ikke oplyst)
- (ikke oplyst)

Børn og Unge-udvalget

- Lars Ole Skovgaard (V)
- Ingo Hvid (S)
Stedfortrædere:
- Susanne Due Kristensen (S)
- (ikke oplyst)

§ 17, stk. 4-udvalg om borgerinddragelse

- Øzgen Yücel (V)
- Anette Reiva (V)
- Søren Østergaard (V)
- Mie Lausten (S)
- Ingo Hvid (S)

§ 17, stk. 4-udvalg om forebyggelse af bandevirksomhed

- Jamil Cheheibar (S)
- Peter Frederiksen (V)
- Thomas Elong (V)
- Vivi Wøldike (S)
- Dorte Meldgaard (K)

Opdatering: Det fremgik tidligere af artiklen, at Thomas Brücker (S) var medlem af dette udvalg. I stedet har Dorte Meldgaard (K) fået pladsen.

Hillerød Forsyning

- Klaus Markussen (V)
- Jamil Cheheibar (S)
- Susanne Due Kristensen (S)
- Tue Tortzen (EL)
- Dan Riise (V)
- Jakob Bring Truelsen (V) (Formand for Hillerød Venstre)

Kilde: Hillerød Kommune

arrow Venstre sætter sig på udvalgene
07. december 2017 kl. 04:32 Opdateret: kl. 23:12
LÆSER
ARRANGEMENTER


Har du en aviskode?





Du finder aviskoden
i den trykte udgave af din avis.

Køb

Artikel eller billede

Skriv til:
abonnement@sn.dk

Nyt om

Navne

Send en e-mail til:
Frederiksborg@sn.dk