To gange fredag aften fandt Nordsjællands Politi hash og andre narkotiske stoffer i biler, der rent rutinemæssigt blev stoppet.
Første gang var klokken 19.07 på Fabriksvej ud for Teknisk Museum, da en 35-årig mand blev standset i sin bil. Under samtalen med manden fik politiet en mistanke om narko, og da de kiggede i bilen, fandt de 11,3 gram hash. Der er derfor nu en bøde på vej til manden.
Senere på aftenen, klokken 21.20, stoppede politiet på en parkeringsplads ved Gymnasievej i Espergærde en 18-årig mand i en bil. I bilen fandt patruljen desuden en joint, to gram hash og to gram skunk. Den 18-årige er fra lokalområdet og kan nu også se frem til at få en bøde.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her