20. januar 2019
Sportsgalla-arrangementet har de seneste år været holdt på Kulturværftet, men i år er det rykket til Helsingør Hallen, hvor 360 deltager i hyldest-festen. Foto: Kalabas
Sportsgalla-arrangementet har de seneste år været holdt på Kulturværftet, men i år er det rykket til Helsingør Hallen, hvor 360 deltager i hyldest-festen. Foto: Kalabas
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: ... og de nominerede sportsfolk er:

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

... og de nominerede sportsfolk er:
Helsingør - 10. januar 2019 kl. 10:55
Kontakt redaktionen:sndk@sn.dk

Idrættens helte og årets sportspræstationer bliver fejret og hædret på lørdag, når der er Sportsgalla i Helsingør Hallen.

Lørdag skal Helsingør Kommunes sportshelte hædres og hyldes til den årlige sportsgalla, som i år er flyttet fra Kulturværftet til Helsingør HAllen.

360 sportsfolk skal hylde idrætspræstationerne i 2018, og en række priser skal uddeles.

Om eftermiddagen er sportsgallaen for de unge i alderen 13-16 år, og idrætsfolk i den aldersgruppe, som har vundet medaljer ved regionale, nationale eller internationale mesterskaber er inviteret.

Tre priser uddeles, og de nominerede i kategorien »Årets sportspræstation« er :

Valdemar Menck Nielsen - Helsingør Svømmeklub

Helsingør golf Clubs U16 - Kajsa Stie Landström, Olivia Grønborg Skousen og Mads Hasenschwabdtner

Team Navona fra Espergærde IF - Grand Prix gymnastik

I kategorien »Årets træner« er de nominerede:

Jakob Vesterbæk - Snekkersten Idrætsforening - fodbold

Thomas Bruno Hansen - Kronborg Knights

Ulrich Koch Borrits - Helsingør Håndbold

Og de nominerede i kategorien »Årets klub« er:

Snekkersten Skotterup Sejlklub
Helsingør Golf Club

FC Helsingør
Otte voksen-priser
Om aftenen er det de voksnes tur til at feste for sportsåret 2018, og i løbet af aftenen skal der uddeles otte priser.

De nominerede til de otte priser er:

»Årets Sportspræstation«: Helsingør Golf Club - Oprykning til elitedivisionen - damehold. (Anna Høybye Schmidt, Amanda Thybo Bjerre Nielsen, Kajsa Stie Landström, Olivia Grønborg Skousen, Melissa Johansen og Filippa Guldberg).

Julius Munk - Helsingør Svømmeklub - guld i 100m butterfly ved DM for juniorer

Mathilde Steenberg Heltbech - HIF Atletik og KIF Atletik

I kategorien »Årets Klub« er de nominerede:

Helsingør Svømmeklub
Helsingør Floorball Team

Kronborg Knights
Tre kandiderer til titlen »Årets Træner«, og de nominerede er:

Rudolf Gottschalk - Helsingør IF fodbold

Michael "Misja" Klevstig - Helsingør Svømmeklub

Marc Thevis - FC Helsingør
Tre er nomineret til »Årets Idrætsleder«, og det er

Lars Heeno - Helsingør Svømmeklub

Jesper Teslak-Larsen - The Sports Society

Mogens Schuldt - Snekkersten Idrætsforening - fodbold

»Årets Veteran« er også en ærefuld titel, og de nominerede er:

Rolf Lund - HSOK - vinder af guld og sølv ved VM i orienteringsløb

Leif Schaadt-Pedersen og Lone Jensen - Danseklubben TAKT - vinder af guld til EM og DM i Jitterbug

Tennis mix veteran hold +50, Helsingør Tennis Klub - Vinder af hold DM i tennis

Tre er nomineret til titlen »Årets Talent« og de tre er:

Mathilde Maria Thorsen - Helsingør Svømmeklub

Emelie Jensen (triatlet) - Helsingør Svømmeklub, løbeklubben Skovløberne fra Ålsgårde

Nicolas Hald Willumsen - FC Helsingør

Endelig skal »Årets Handicappris« uddeles til Sportsgalla-aftenen. Her er de nomonerede:

Special Olympics fodboldhold - Snekkersten IF

Klub Liv og Motion
Special Kidz, Helsingør Håndbold

Køb

Artikel eller billede

Skriv til:
abonnement@sn.dk

Nyt om

Navne

Send en e-mail til:
Frederiksborg@sn.dk