26. juli 2021
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: Mesterskabsvindere i Gribskov 2018

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Mesterskabsvindere i Gribskov 2018
Gribskov - 01. april 2019 kl. 20:32

Følgende har opnået Nordisk Mesterskab i 2018:

arrow Læs også: Nu skal det afgørende slag stå: Emily kæmper for OL-drøm

Erika Batakujevic, BUSHI
Daniel Dyhrberg, Ramløse Judo

Oliver Møllenberg, Gilleleje Bokseklub

Jørgen Kjøller, Gilleleje Fægteklub

Mogens Bering Larsen, Ramløse Skytteforening

Per C. Madsen, Ramløse Skytteforening

Jacob Lauridsen, Lyngby Bueskyttelaug

Følgende har opnået Europamesterskab i 2018:

Erika Batakujevic, BUSHI
Victor Jay, BUSHI

Maja Radakovic, BUSHI
Philip Carlsen, BUSHI

Anton Rydahl, GymHelsinge
Steven Nash, GymHelsinge

Jan Petersen, Helsinge Badminton

Følgende har opnået Verdensmesterskabe i 2018:

Rune Olsen, Tisvilde Hegn OK
Thomas Greve Jensen, Tisvilde Hegn OK

Mesterskabsvindere 2018:
Ramløse judo & jiu jitsu

Mathias Herskind Guld v/Sjællandsmesterskab

Mia Olesen Guld v/Sjællandsmesterskab

Bronze v/Nordisk Mesterskab
Daniel Dyhrberg Guld v/Nordisk Mesterskab

Gribskov petanque
Mikkel Horn Guld v/DM Triple junior

Vejby-Tisvilde Fodbold
Albert Linde Guld v/Sjællandsmesterskab U13

Casper Sode Prudinsky Guld v/Sjællandsmesterskab U13

Magnus Storm Jønson Guld v/Sjællandsmesterskab U13

Peter Jørgensen Guld v/Sjællandsmesterskab U13

Nicolai Jørgensen Guld v/Sjællandsmesterskab U13

Carl-Christian Biilmann Guld v/Sjællandsmesterskab U13

Jeppe Simonsen Guld v/Sjællandsmesterskab U13

Trænere: Torben Jørgensen & Daniel Linde

Helsinge Svømmeklub
Emil Gram Peters Bronze 100 m bryst v/DM årgang

Lars Breum Hansen Guld v/DM 4x50 m redningsmedley

Andreas Gram Peters Guld v/DM 4x50 m redningsmedley

Frederik Junker Neldeberg Guld v/DM 4x50 m redningsmedley

Mads Steen Petersen Guld v/DM 4x50 m redningsmedly & guld v/DM 200 m forhindringssvømning

Emily Gantriis Bronze v/DM 100 fri ungdom langbane Sølv v/DM 50 fri ungdom & senior langbane Sølv v/DM 200 fri ungdom langbane Sølv v/DM 200 fri senior kortbane

Bronze v/DM 100 fri senior kortbane Bronze v/EM 4x100 fri holdcap

Søborggård Rideklub
Mette-Marie Broby Petersen Guld v/DM Military hold

Louise Dyhr Guld v/DM Military hold

Annika Dyhr Guld v/DM Military hold

Mathilde Skrædderdal Guld v/DM Military hold

BUSHI
Chalam Foged Sølv v/DM - Kata hold

Erika Batakujevic Guld v/NM - Kumite, Guld v/DM Kumite Guld v/EM - Kumite hold 3 x Guld v/EM - Kumite Bronze v/EM - Kumite hold

Freja Bendtsen Sølv v/DM - Kumite 2 x Bronze v/EM - Kumite

Laila Delsouz Sølv v/EM - Kumite + hold 2 x Sølv v/DM - Kumite Bronze v/DM & EM - Kumite

Mads Bendtsen Sølv v/EM - Kumite hold, kadet Bronze v/EM - Kumite 2 x Bronze v/DM - Kumite

Malou Thalsøe Guld & Sølv v/DM - Kumite Bronze v/EM - Kumite

Maja Radakovic Guld v/EM - Kumite Guld v/DM - kata & Sølv v/DM - Kumite

Mikkel Stauning Bronze v/DM - Kumite

Nicokai Lindhage Bronze v/DM - Kumite

Niels Clemmensen Sølv v/DM - Kata hold

Oscar Backer Guld v/DM - Kumite, Sølv v/DM Kata Bronze v/EM - Kumite hold

Søren Holm Thestrup Sølv v/DM - Kata hold

Tifanny Thalsøe Guld v/DM - Kumite hold Sølv v/DM Kumite Bronze v/EM - Kumite hold

Theodora Christensen Guld v/DM - Kumite hold

Vanesa Radakovic Bronze v/EM Kumite hold

Victor Jay Guld v/EM - Kumite hold Sølv v/EM - Kumite

Philip Carlsen 2xGuld v/EM - Kumite & Kumite hold Guld v/DM - Kumite Sølv v/DM - Kumite

Bronze v/EM - Kumite åben klasse

GymHelsinge
Guld v/SM og Sølv v/DM Grand Prix Team Lua

Adelina Ekvall, Josephine Riisager, Julie Friis Andersen, Therese T. Møller, Freja Birch,

Therese Villefrance, Astrid Gerner Frost, Thilde Lewalski

Instruktører: Line Foged Møller - Josephine Henriksen - Paula Haugaard - Winnie Tangaa

Bronze v/DM Grand Prix Team Muni

Julie Langeth, Carmen Larsen, Mynte K. Sams, Thilde Lewalski, Nana Olesen,

Serena P. Arsanok, Emilie Eriksen, Amanda T. Møller, Signe Pedersen

Instruktører: Line Foged Møller - Josephine Henriksen - Paula Haugaard - Winnie Tangaa

Bronze v/DM Team Gym Juniorpiger

Nicoline Lomholt, Alberte Olander, Rikke Schmidt, Klara Vig, Laura Willen, Julianna Schoeller,

Klara Bjerre, Signe H. Albrechtsen, Cecilie Poulsen, Katrine Pilgaard

Instruktører: Rikke Løwe - Steven Nash - Kenneth Hedegaard Christiansen

Sølv v/DM TeamGym Juniormix
Alberte Olander, Klara Vig, Laura Willen, Julianna Schoeller, Isabella Christensen,

Cecilie Poulsen, Angelina Marshall, Mathilde Eriksen, William Stentoft, Klaes Skandov,

Benjamin Jensen, Oliver Stecher, Johan Lai Byberg, Mikkel J. Mortensen, Mikkel Tietze,

Julius Madsen
Instruktør: Alexander Pedersen - Tina Nørgaard - Kenneth Hedegaard Christiansen

Guld v/SM TeamGym Minipiger
Laura Aagaard Hansen, Fie Deleuran, Filippa Bronstein, Olivia Barfred Thøgersen,

Cecilie Madsen, Alba Zinsou, Vigga Gregersen, Dea Siegfred, Sarah Borre Jensen,

Klara Skandov, Anna Hoffmann, Amalie Pedersen,

Instruktører: Oliver Vellier - Clara Borre Jensen - Katrine Rhiger -

Kenneth Hedegaard Christiansen

Gilleleje Bokseklub

Jacob Porsgaard Guld v/DM 75 kg

Bekhan Mahauri Guld v/SM U19, 69 kg Guld v/DM U19, 75 kg Sølv v/NM U19, 69 kg

Aslan Mahauri Guld v/SM & DM beg.mesterskaber U15, 58 kg

Silas Gryholdt Guld v/SM & DM beg.mesterskaber U15, 38,5 kg

Oliver Møllenberg Guld v/SM, DM & NM U19, 64 kg

Helsinge BADMINTON
Jan Petersen Guld v/EM +55 Mixdouble Bronze v/EM i +55 Herredouble,Sølv v/DM +50 Mixdouble

Helle Blomsterberg Sølv v/DM i +50 Mixdouble

Vejby Billard klub
Michael Sørensen Sølv v/DM Hold - Elitedivisionen

Ole Nymark Sølv v/DM Hold - Elitedivisionen

Erling Pedersen Sølv v/DM Hold - Elitedivisionen

Thomas Bræck Sølv v/DM Hold - Elitedivisionen Bronze v/DM individuel

Annie Clausen Bronze v/DM individuel

Gilleleje Fægteklub
Jørgen Kjøller Guld v/NM & DM sabel

Niels Gregers Berdiin Guld v/DM sabel, Sølv v/M sabel hold

Benjamin Palm Perez Sølv v/DM sabel hold

Sune Aske Jørgensen Bronze v/DM sabel, Sølv v/DM sabel hold

Ramløse Skytteforening
Guld v/DM foreningshold Jan O. Larsen, Stig Munkholm, Bjarne Sørensen, Lasse Sommer

Sølv v/DM sekundskydning Claus Pedersen, Stig Munkholm, Lars Bruhn-Larsen,

Kim Kristiansen, Marinus Larsen

Guld v/DM landsdelshold Stig Munkholm, Jan O. Larsen, Lasse Sommer, Claus Pedersen, Bjarne Sørensen, Kim Kristiansen, Jesper Larsen, Lars Bruhn-Larsen, Marinus Larsen, Carsten Bech Jensen

Guld v/DM 15 m standard pistol individuel & Sølv v/DM 15 m Standard pistol - Hold

Guld v/DM 15 m luft pistol individuel & Guld v/DM 15 luftpistol - hold

Mogens Bering Larsen Guld og sølv v/DM pistol 15 meter standard og luft, individuelt og hold

Guld og sølv v/NM forskellige afstande - pistol, individuelt og hold

Per C. Madsen Guld, Sølv & Bronze v/NM forskellige afstande - pistol, individuelt og hold

Guld og Sølv v/Dm forskellige afstande - pistol, individuelt og hold

Nordtrim
Annie Gyde Pedersen Guld v/DM halvmaraton,

Anna Uhrenholt Guld v/DM i Lang trail (5o km)

Tisvilde Hegn OK
Agnes Nørgaard Kracht Nr.8 v/VM Junior - stafet orientering, Guld v/ultralang orient., Guld stafet orient., Sølv v/DM sprint & lang orient.

Albert Nørgaard Landsperg Guld v/DM stafet orientering

Amanda Falck Weber Bronze v/VM sprintstafet, Nr. 6 v/VM stafet orient., Guld v/DM stafet, mellem sprintstafet orient., Sølv v/DM sprint orient., Bronze v/DM lang orient.

Björn Cederberg Sølv v/DM mellem og stafet orient.

Bente Madsen Sølv v/Dm lang MTB, mellem MTB og nat orient., Bronze v/DM lang orient.

Christina H. Sørensen Guld v/DM Sprintstafet og Bronze v/DM sprint orient.

Dennis Øbro Ungdomstræner for DM medaljevindere

Dolfi Rotovnik Sølv v/DM lang og mellem MTB orient.

Egon Neregaard Sølv v/DM nat orient.

Emil Øbro Guld v/DM sprintstafet orient., Sølv v/DM stafet orient.

Finn Bregensøe Ungdomstræner for DM-medaljevindere

Henrik Markvardsen Guld v/DM stafet orient., Sølv v/DM ultralang og mellem orient., Sølv v/nat orient.

Ida Øbro Sølv v/VM mellem orient., Nr. 8 v/VM junior stafetorient., Guld v/DM sprint, sprintstafet, mellem, stafet og lang orient.

Inger Kirkegaard Sølv v/DM ultralang og sprint orient.

Jakob Landsperg Guld v/DM stafet orient.

Jesper David Jensen Bronze v/DM nat orient.

Jonas Falck Weber Nr. v/VM stafet orienteringsbiathlon, Bronze v/DM nat orient.

Kjeld Johnsen Sølv v/VM veteran sprint orient., Guld v/DM sprint orient., Sølv v/DM ultralang orient., Bronze v/DM nat orient.

Klaus Olsen Sølv v/DM mellem MTB orientering, Bronze v/DM nat orient.

Leif E. Larsen Guld v/DM ultralang, mellem, lang og nat orient., Bronze v/SM sprint orient.

Lena Wraa Guld v/DM sprintstafet orient., Sølv v/DM ultralang orient.

Kurt Valery Bronze v/DM ultralang orient.

Poul Erik Birk Jakobsen "Røde" Guld v/DM sprint, mellem og lang orient., Sølv v/DM ultralang orient. H. 90

Preben Jørgensen Guld v/DM stafet orient.

Rolf Valery Guld v/DM stafet orient. + Ungdomsleder for DM medaljevindere

Rune Olsen Guld v/VM veteran sprint orient. Nr. 8 v/VM veteran lang orient., Guld v/DM sprintstafet orient., Sølv v/DM stafet orient.

Svend Mortensen Holdleder for klubholdets DM-bronze

Tenna Nørgaard Landsperg Sølv v/VM veteran mellem orient., Nr. 4 v/VM lang orient., Sølv v/DM lang orient.

Thomas Greve Jensen Guld v/VM Veteran sprint orient., Sølv v/VM mellem orient., Nr. 7 v/VM lang orient., Bronze v/VM klassisk orienteringsbiathlon, Nr. 6 v/VM sprint orienteringsbiathlon, Nr. 6 v/VM stafet orienteringsbiathlon, Guld v/DM ultralang, sprint, sprintstafet, mellem , stafet, lang, nat orientering, Guld v/DM klassisk orienteringsbiathlon og orienteringsbiathlon for hold, Sølv v/DM sprint og stafet orient.

Tim Falck Weber Guld v/DM sprintstafet, stafet orient., Bronze v/DM ultralang og sprint orient.,

Eliteleder for DM-medaljevindere

Tobias Olloz Bronze v/DM ultralang og nat orient., Guld v/SM stafet orient.

Xenia Bregensøe Sølv v/DM ultralang orient., Guld v/SM stafet orientering.

Aase Neregaard Sølv v/DM ultralang, sprint og nat orient.

Mesterskabsvindere uden for Gribskov

Jakob Lauridsen Lyngby Bueskyttelaug (bor i Gribskov Kommune)

Sølv v/SM & Bronze v/DM i Bueskydning Recurve Guld v/NM ungdom for hold

Philip Carlsen Guld v/DM m/Copenhagen Tovers - Mermaid Bowl 2018

Anastasia Derrett Lyngby Udspringsklub (bor i Gribskov Kommune)

Guld v/DM fra 1 meter vippe Guld v/Dansk Årgangsmesterskab på 3 meter vippe & Bronze på 1 meter

Anne-Marie Derrett Lyngby Udspringsklub (bor i Gribskov Kommune)

Guld v/Dansk Årgangsmesterskab fra 1, 3 og 5 meter vippe

arrow Søllerød-svømmere klar til EM
08. maj 2021 kl. 08:56 Opdateret: kl. 08:58
arrow Mange om kampen - men Emily vil med til Tokyo
06. januar 2020 kl. 07:57 Opdateret: kl. 22:19
Glæder du dig til, at Tour de France kommer til Danmark i 2022