

Se billedserie
Blomsterne ligger sirligt på bordet foran Rikke Weng Jensen fra Haslev, der en efter en samler dem op og fletter dem sammen i en spiral, så hun kan holde dem i én hånd. Til at starte med ligner buketten et rodet mismask af forskellige blomster og grønt, men efterhånden som hun presser de friske stilke ind imellem hinanden, begynder det færdige udtryk at tage form.
Men buketten skal hverken sælges eller gives væk. Den er udelukkende en del af træningen til weekendens DM i Skills, hvor Rikke stiller op som en af de seks elever på blomsterdekoratør-uddannelsen.
Ikke bare blomster
DM i Skills finder sted i Gigantium i Aalborg, og her skal blomsterdekoratørerne løse fem opgaver, som de bliver bedømt på af to professionelle dommere inden for faget.
Rikke Weng Jensen får opgaverne onsdag aften, og torsdag skal hun så i gang med at løse dem. Der er mange forskellige genrer i faget, og Rikke går op i det med liv og sjæl.
- Vi er lidt nogle blomsternørder. Jeg kan rigtig godt lide at lave de tætte buketter, for det er typisk dem, man giver folk i gave, og det er fedt at vide, at man er med til at gøre folk glade, siger Rikke Weng Jensen.
DM i Skills starter torsdag, og hele konkurrencen bliver afgjort lørdag eftermiddag
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her