
Når studenterhuen er i hus, er det store spørgsmål for mange, hvad der så skal ske.
I Gentofte var næsten 30 procent af studenterårgangen fra 2017 endnu ikke i gang med at læse videre i efteråret 2019 - det vil sige mere end to år efter, de fik studenterhuen.
Det svarer til mere end 260 studenter alene i Gentofte, viser tal fra Dansk Industri.
Mens virksomhederne utålmodigt står og tripper efter at få flere medarbejdere med en erhvervsuddannelse, så håber jeg, at de mange unge, som ikke bruger deres studentereksamen til at læse videre, vil overveje erhvervsuddannelserne. Tallene viser i hvert fald, at der er et stort potentiale for at lede flere unge studenter i retning af erhvervsuddannelserne.
I Gentofte er det kun tre procent, der efter 9. eller 10. klasse vælger en erhvervsuddannelse. Det er alt for få. Derfor skal virksomheder, kommuner, erhvervsskoler og Studievalg Danmark blive bedre til at vise både eleverne i folkeskolen og de mange unge, der ikke bruger deres studentereksamen til at læse videre, de karrieremuligheder en erhvervsuddannelse giver.
Vores lokale virksomheder har nemlig også brug for dem allerede nu, men også i fremtiden, hvor store årgange på arbejdsmarkedet står overfor at skulle på pension.
I DI Hovedstaden hjælper vi gerne med besøg på virksomheder, i klasser, erhvervspraktik eller andet.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her
