
Det er nu over 11 år siden Slots- og Kulturstyrelsen begyndte på istandsættelsen af Prins Henriks bro i Esrum sø, der sker bare ikke noget.
Det er på tide at Slots- og Kulturstyrelsen erkender, at de ikke magter opgaven.
Det var måske en god ide, at spørge de fonde, der så utrolig flot har sat Slotsparken og Ballonpladsen i stand, om ikke de kunne tænke sig at overtage opgaven.
De har bevist, at de kan arbejde effektivt og professionelt. Så kunne broen måske være færdig inden slottets runde fødselsdag.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her