
Kronprinsesse Mary deltog lørdag i Danmarks største motionssvømmestævne Christiansborg Rundt med start og mål foran den Sorte Diamant i København.
Kronprinsessen havde i dagens anledning formummet sig bag et par store svømmebriller. Og med badehætten trukket langt ned i panden var der ikke mange, som genkendte Danmarks kommende dronning, da hun ved 11-tiden startede i allerførste heat.
Mere fokus var der faktisk på hendes svømmemakker - den tidligere topsvømmer Mette Jacobsen - som fulgte og hjalp kronprinsessen hele vejen rundt i Københavns Havn og i kanalerne ved Christiansborg.
Kronprinsesse Mary, der i sine ungdomsår dyrkede konkurrencesvømning, brugte godt 35 minutter på den 2000 meter lange distance.
Normalt ikke en tid, som en tidligere topsvømmer som Mette Jacobsen ville svømme hjem på, men dog en rigtig flot tid, som viser,
at kronprinsessen bestemt er i god fysisk form.
Kronprinsesse Mary, der er protektor for Dansk Svømmeunion, var for to år siden med til at sætte Christiansborg Rundt i gang. I år valgte hun så den mere anonyme rolle. Dermed fulgte hun gemalens tradition med at stille op og udfordre sig selv.
Kronprins Frederik har nemlig flere gange deltaget i både mountainbike-løb, marathonløb og senest gennemført Vasaloppet - 90 km på ski.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her