6. marts 2021

Papiruld Danmark i Hillerød producerer isoleringsmateriale af gamle aviser, men vil nu lave en spin-off virksomhed med produktion af fugemasse baseret på 100 procent organisk materiale. Fredag fik virksomheden overrakt Nordeas erhvervspris 2011 på Louisiana. Direktør Claus Skov modtager prisen af områdedirektør Torben Nygaard Olesen, Nordea. Foto Allan Nørregaard
Gamle aviser giver nye virksomheder
Nordsjælland: Når vinduer og døre skiftes på gamle københavnske huse dukker der ofte gamle aviser op brugt som fyld og stopper for den mørtel, som er brugt til fuge med. Siden har fugematerialer udviklet sig til ofte at være en kemisk fornøjelse, og meget betonbyggeri kæmper stadig med problemer, fordi fugemasserne har indeholdt miljøgiften PCB.
Men det er muligt at lave en fugemasse, som er 100 procent organisk, mener man på virksomheden Papiruld Danmark i Hillerød. Virksomheden har i et par år deltaget som én ud af ti virksomheder udvalgt af Væksthus Storkøbenhavn, hvor man via EU-midler har forsøgt at hjælpe ny virksomheder i gang som spin-off - eller knopskydninger - på eksisterende virksomheder.
- Vi fik ideen om en fugemasse baseret på papir, fordi vi i forvejen har en stor viden om at bruger papir til isolering. Vi har testet ideen, lavet markedsundersøgelser, og skal nu i gang med en fuldskala-test. Planen er at vi 1. januar opretter en selvstændig virksomhed, som skal sælge konceptet for en organisk fugemasse til brug ved montering af døre og vinduer, siger direktør og medejer af papiruld Danmark, Claus Skov. Lige nu er man i kontakt med Forskerparken CAT i Roskilde, der også fungerer som ventureselskab der kan investere i vidensvirksomheder.
- Markedet for fugemasser er anderledes end for isolering. Vores papir kæmper med stenuld om en plads på markedet, mens fugeproducenterne ofte helt skifter produkttyper. derfor har den ny virksomhed potentiale til at blive større end sin modervirksomhed, vurderer Claus Skov fra Papiruld Danmark, der i går fik Nordeas Erhvervspris 2011
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her
Nu må butikkerne igen åbne dørene op for kunder. Skal du derfor ud og bytte julegaver?