

Se billedserie
Vi vil have middelalderflaget tilbage.
Sådan lyder det fra Keld Møller Hansen, der er direktør for Museum Sydøstdanmark, efter at det lokale beredskab i Vordingborg mandag eftermiddag hejste dannebrog til tops i den 20 meter høje flagstang ved slotsruinen, der har stået tom siden 31. december.
Justitsministeriet har nemlig sagt nej til, at Danmarks Borgcenter ikke længere må bruge det særlige jubilæums-dannebrog, som har vajet over slotsruinen det seneste halvandet år.
Årsagen er, at det minder for meget om det kongelige splitflag.
- Vi insisterer på, at det hører til i Vordingborg, siger Keld Møller Hansen.
Jubilæumsflaget blev afsløret 15. juni 2019 ved 800-årsjubilæet for dannebrogs fald fra himlen i Tallinn.
Det særlige flag er designet med fire firkantede vimpler i enden, fordi man mener, at det var sådan, at flaget så ud dengang i middelalderen. Da jubilæumsflaget under festen strøg til tops, var det under overværelse af kronprins Frederik og kronprinsesse Mary, mens dronning Margrethe samtidig deltog i festlighederne i Tallinn.
- Så kan det næsten ikke blive mere blåt, bemærker Keld Møller Hansen.
Museum Sydøstdanmark havde dengang i 2019 søgt Justitsministeriet om tilladelse til jubilæumsflaget. Det samme gjorde man til dannebrogsudstilling på borgcentret i 2020.
- Samtidig med dannebrogsudstillingen søgte vi om lov til at have flaget hængende i al evighed, siger Keld Møller Hansen.
Men her satte Justitsministeriet hælene i.
- Vi må heller ikke hejse flaget på Valdemarsdag 5. juni, siger Keld Møller Hansen og undrer sig.
- Kan det virkelig passe? Det er underligt.
Han har dog ikke i sinde at give op.
-Vi under søger nu sagen via forskellige kanaler, lyder det.
Sjællandske har forsøgt at få en kommentar fra Justitsministeriet, men her henviser man til de officielle flagregler.
Det »almindelige« dannebrog, som nu vajer over Vordingborg Slotsruin, og som om natten vil være oplyst, er splinternyt, fordi det dannebrogsflag, man tidligere benyttede ifølge Sabina Traberg, koordinator på borgcentret, er slidt.
Det er nemlig god skik, at man ikke hejser slidte flag.
Det nye flag måler 5,25 meter i længden og 3,97 i højden. Det er købt hos Langkilde & Søn Flag i Herlev, der er kongelig hofleverandør.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her