
I bededagsweekenden var der 300 kuverter ud af huset og næsten det samme antal i Svallerup Forsamlingshus fordelt på 15 selskaber ud af huset og fem selskaber i huset. Det giver et total på lige knap 600 kuverter mad, så der er travlt i køkkenet, hvor Lone Sørensen og hendes »Lones Kokkerier« holder til.
- Ja, det var en hård weekend og vi havde travlt, men jeg elsker mit arbejde. Mine mange tilfredse kunder er grunden til, jeg hver dag glæder mig til at komme på arbejde, smiler Lone Sørensen.
Hemmeligheden bag at kunne levere så mange kuverter er god forberedelse.
- Når jeg står foran en travl weekend, bruger jeg hverdagene til at forberede alt, der forberedes kan, så vi ikke står med det hele i sidste øjeblik. Og så har jeg gode hjælpere på, når der er ekstra meget at se til, siger Lone Sørensen.
Gemalen Keld er også flink til at give en hånd med, faktisk kan Lone ikke rigtig undvære ham, for det er nemlig Keld Sørensen, der tit slæber borde og stole frem,. kører mad ud og i det hele taget går til hånde med alle de opgaver, der er i et forsamlingshus.
Halvt af hvert
Lone Sørensen arbejde er fordelt på fester og arrangementer i forsamlinghuset og mad ud af huset.
- Det er cirka halvt af hvert, siger Lone Sørensen.
Inden hun kom til Svallerup Forsamlingshus forpagtede hun bistroen ved Shell i Gørlev, men da forsamlinghuset søgte forpagter, slog hun til. Det var 1. juni 2009.
- Jeg ville gerne prøve noget nyt og jeg har ikke fortrudt, selv om jeg lægger mange timer her. Jeg elsker mit arbejde og når kunderne er tilfredse, er det jo det hele værd, siger Lone Sørensen.
Lone Sørensen er 55 år og har ingen planer om at stoppe med at lave mad lige foreløbig.
- Det kan da sagtens være, jeg snupper ti år mere, griner hun, før lagkagen, som netop er blevet pyntet, skal ind i salen til aftenens bankospil.
Mærkedagen fejres med gode tilbud på menuer.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her
08:59 | PostNord nu også i Spar |
15:51 | Spil fodbold med familien |
11:59 | Optimisten delte penge ud |
10:59 | Rustik In-Bo åbner på torsdag |
18:59 | Julehygge i Dianalund Centret |
16:59 | Mælkesangen, der blev et hit |
16:59 | Mika og Tobias kommer til Høng |
16:59 | Loop åbner i centret |
16:59 | Rytmekoret giver koncert i Kirke Helsinge |
18:59 | Julerier i Stenlille |