19. juli 2019
Heidi Larsen
Foto: Heidi Larsen
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: Graffiti på auktion til fordel for Danmarks Indsamling

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Graffiti på auktion til fordel for Danmarks Indsamling
Ugeavisen Næstved - 02. februar 2018 kl. 14:27
Kontakt redaktionen:sndk@sn.dk

Næstved er med, når hele Danmark samler ind til hjemløse børn i verdens fattigste lande 3. februar.

arrow Læs også: WAUH: Kunstbyen viste sine kronjuveler frem

- Vi er selvfølgelig stolte af, at Næstved har graffiti i verdensklasse på mange af byens gavle. Auktionen er med til at sætte Næstved på Danmarkskortet, samtidig med at vi støtter en sympatisk og vigtig sag. Det er en mulighed, vi ikke vil gå glip af, siger borgmester Carsten Rasmussen.

Han håber, at både lokale virksomheder og privatpersoner i og uden for Næstved, vil byde på auktionen, som kan findes her.

På auktionen kan man byde på en oplevelse, hvor man kan se en levende udstilling og dekoration i byens rum og få en international, positiv og uventet kulturel oplevelse.

De anerkendte streetart kunstnere fra byer som Sao Paulo, New York, München, Zurich, Sidney, Barcelona, Berlin, Amsterdam, Milano og mange flere.

Næstved Kunstby er med sine gavlmalerier og andre streetart-elementer med til at give Næstved by en markant profil og samtidig fortælle historien om en subkultur, der op gennem 80érne og indtil nu, har været en del af Næstved ungekultur og har placeret byen på hiphoppens verdenskort.

Auktionsloddet fra Næstved er en oplevelse med en guidet tur til gavlmalerierne med anekdoter og speciel insiderinfo sammen med idéfolkene bag projektet, William Hjort og Claus Michael Pedersen.

Med hjem i posen efter denne dag vil være en signeret bog om Næstved Kunstby til samtlige deltagere.

arrow Næstved har fået et nyt gavlmaleri: En ægte DAIM på gavlen
06. september 2018 kl. 13:50 Opdateret: kl. 08:54
arrow To nye gavlmalerier kaster glans over byen
09. april 2018 kl. 15:00 Opdateret: kl. 10:50
Nyhedsbrevet for Sjællandske Næstved / Ugeavisen Næstved/ Søndagsavisen Sydsjælland
Nyhedsbrevet udsendes hver dag omkring klokken 06.00
BREAKING-nyheder udsendes efter behov
*påkrævet

Køb

Artikel eller billede

Skriv til:
abonnement@sn.dk

Nyt om

Navne

Send en e-mail til:
navne@sn.dk