
Høje-Taastrup gik ikke fri, da et stort regnvejr natten til tirsdag trak ind over det østlige Danmark.
Ifølge DMI faldt der syd for Taastrup mellem 50-60 mm regn, og flere steder er stier og veje blevet oversvømmet i nattens løb.
Også områderne omkring Roskilde, Rødovre, Ringsted, Karlslunde og Solrød blev hårdt ramt.
TV2 Vejret oplyser, at der ved Tune faldt 30,8 millimeter på 30 minutter. Det er mere end dobbelt så meget som grænsen for skybrud, der går ved 15 millimeter på en halv time.
I Rødovre faldt der 11,2 millimeter regn.
Det voldsomme skybrud kom, da kraftige tordenbyger ved tre-tiden natten til tirsdag udviklede sig hen over Sjælland, skriver TV2 Vejret.
Også ved Vindinge ved Roskilde og i Høje Taastrup blev der officielt registreret skybrud, da der faldt henholdsvis 22,1 millimeter og 18,8 millimeter på 30 minutter.
- Der har været nogle kloakdæksler, som er blevet skudt op på grund af vandtryk, og vi har også noget vand på vejbaner og ved viadukter, oplyser vagtchefen ved Midt- og Vestsjællands Politi.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her
Redaktionen
Ring på 43 77 26 30 eller skriv til:
redaktiontaastrup@sn.dk