Sidst i 80'erne, nærmest ud af det blå, slog Dodo and the Dodos igennem med sangen Giv mig hvad du har.
I løbet af kort tid indtog orkesteret en stærk position på den danske musikscene, og bandet har i dag solgt omkring halvanden million eksemplarer af orkesterets i alt seks studieplader.
Når Dodo and the Dodos går på scenen i Portalen 4. december, er det i samme opstilling som dengang. Dodo Gad og Jens Rud på vokal, guitaristerne Steen Christiansen og Anders Valbro samt trommeslageren Lars Thorup. Og sangene fra dengang er så velkendte og elskede, at orkesteret blot behøver at slå de første akkorder an, før publikum er helt med. Dodo and the Dodos lukker op for et velkendt univers, der sprudler af spilleglæde, humor og gode tider.
Koncerten er klokken 20.30.
Billetpris 275 kr. Billetter købes på www.portalen.dk, www.ticketmaster.dk eller i Portalens billetkontor, tlf. 43 97 83 00.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her