

Se billedserie
Før byggeriet af besøgscentret i Boesdal Kalkbrud går i gang, er der en del forberedende arbejde at gøre. Det arbejde går nu i gang, oplyser Stevns Kommune på deres facebookside.
Dels skal der etableres erstatningsnatur vest for kalkbruddet. Den nye natur skal erstatte den natur, som ligger der, hvor besøgscentret skal ligge. og der skal f.eks. fjerne de øverste 10 cm. jord.
Herefter skal der lægges et lag af kalk og til sidst et lag jord, som indeholder frø fra de egnskarakteristiske planter, som kommunen gerne vil have til at gro i området.
Herudover skal etableres areal til den kommende byggeplads, forberedes plads til den kommende parkeringsplads samt etableres en pumpebrønd, som på sigt skal lede spildevand væk fra området.
Boesdal Kalkbrud er fortsat åbent for offentligheden, men Stevns Kommune opfordrer til at holde afstand til byggepladsen.
Arbejdet, der skal laves nu, sker oven for bruddet.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her