The Dead Soldier vandt i formiddags dansk tid prisen for bedste dokumentar på Arpa International Film Festival i Hollywood.
En stor del af Danmarks befolkning kan tale med efter at have set dokumentaren: Den døde soldat, der blev sendt på TV2 i den bedste sendetid i marts måned.
Dokumentaren handler om stevnsboen Jacob Panton-Kristiansens og hans historie som udsendt i Afghanistan.
- I det felt vi var oppe imod, tænkte jeg, at vi ikke havde en chance. Men vi vandt, konstaterer Jacob Panton-Kristiansen med et stort smil, da han på sin Facebookprofil viser prisen frem på en video.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her