22. september 2021
Frederic Sebastian Vystavel og Joachim Sutton ror natten til torsdag dansk tid olympisk finale i toer uden styrmand.
Frederic Sebastian Vystavel og Joachim Sutton ror natten til torsdag dansk tid olympisk finale i toer uden styrmand.
Foto: Kimimasa Mayama/Ritzau Scanpix
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: FAKTA: Torsdagens danskere i aktion ved OL

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

FAKTA: Torsdagens danskere i aktion ved OL

Torsdag er der mulighed for dansk medalje i roning, og golfspillerne skal i aktion for første gang.

Sport - 28. juli 2021 kl. 16:30
Af Ritzau

Følgende danskere skal i aktion torsdag ved OL i Tokyo (danske tider):

–– –– –– ––

00.52: Golf

Mænd, 1. runde: Joachim B. Hansen.

01.40: Roning

Toer uden styrmand, B-finale: Lærke Berg Rasmussen/Fie Udby Erichsen.

02.18: Roning

Toer uden styrmand, finale: Joachim Sutton og Frederic Sebastian Vystavel.

02.45: Badminton

Damesingle, ottendedelsfinale: Mia Blichfeldt-Pusarla Sindhu (Indien).

02.56: Bueskydning

Individuelt, 32.-delsfinale: Maja Jager-Diananda Choirunisa (Indonesien).

03.03: Golf

Mænd, 1. runde: Rasmus Højgaard.

03.21: Cykling

BMX, 1., 2., 3. gennemløb: Simone Tetsche Christensen.

03.53: Svømning

100 meter fri, semifinale: Signe Bro.

03.58: Svømning

100 meter fri, semifinale: Pernille Blume.

04.10: Roning

Singlesculler, semifinale: Sverri Nielsen.

04.25: Badminton

Herredouble, kvartfinale: Kim Astrup/Anders Skaarup Rasmussen-Li Junhui og Liu Yuchen (Kina).

05.05: Sejlsport

Nacra 17: 4., 5. og 6. sejlads: Lin Ea Cenholt/Christian Peter Lübeck.

05.05: Sejlsport

49'er, 5. og 6. sejlads: Jonas Warrer/Jakob Precht.

05.15: Sejlsport

Laser Radial, 7. og 8. sejlads: Anne-Marie Rindom.

06.05: Sejlsport

Windsurfing (RS:X), 10., 11. og 12. sejlads: Lærke Buhl-Hansen.

10.00: Badminton

Herresingle, ottendedelsfinale: Viktor Axelsen-Wang Tzu-wei (Taiwan).

10.45: Badminton

Herresingle, ottendedelsfinale: Anders Antonsen-Toby Penty (England).

–– –– –– ––

Hvis kvalificeret:

03.35: Bueskydning

Individuelt, 16.-delsfinale: Maja Jager.

Kilder: Ritzau, tokyo 2020, DIF. olym.dk.

Synes du, at kommunen er der for dig?