26. september 2021
Jonas Warrer og Jakob Precht, der her ses i deres 49'er i en konkurrence i Japan i 2019, skal tirsdag i aktion for første gang under OL. Både 49'eren og 49'er FX'en med Ida Marie Baad og Marie Thusgaard sejler tre sejladser tirsdag. (Arkivfoto).
Jonas Warrer og Jakob Precht, der her ses i deres 49'er i en konkurrence i Japan i 2019, skal tirsdag i aktion for første gang under OL. Både 49'eren og 49'er FX'en med Ida Marie Baad og Marie Thusgaard sejler tre sejladser tirsdag. (Arkivfoto).
Foto: Shuji Kajiyama/Ritzau Scanpix
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: FAKTA: Tirsdagens danskere i aktion ved OL

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

FAKTA: Tirsdagens danskere i aktion ved OL
Sport - 26. juli 2021 kl. 16:30
Af Ritzau

Følgende danskere skal i aktion tirsdag ved OL i Tokyo (danske tider):

–– –– –– ––

04.19: Judo

63-kiloklassen, 16.-delsfinale: Lærke Marie Olsen-Catherine Beauchemin-Pinard (Canada). Vinderen avancerer, hele konkurrencen afgøres i løbet af tirsdagen med finale klokken 11.38.

04.20: Badminton

Damedouble, gruppekamp: Maiken Fruergaard/Sara Thygesen-Setyana Mapasa/Gronya Somerville (Australien).

04.20: Badminton

Herredouble, gruppekamp: Kim Astrup/Anders Skaarup Rasmussen-Hiroyuki Endo/Yuta Watanabe (Japan).

05.05: Sejlsport

Laser Radial, 5. og 6. sejlads: Anne-Marie Rindom.

05.05: Sejlsport

49'er FX, 1., 2. og 3. sejlads: Ida Marie Baad/Marie Thusgaard.

06.15: Skydning

10 meter riffel, hold (mix), kvalifikation: Steffen Olsen/Anna Skade Nielsen. Kvalifikationens anden del skydes med start klokken 07.00, bronzefinale skydes med start kl. 08.15 og finalen med start klokken 08.52.

07.30: Bordtennis

Herresingle, 16.-delsfinale: Jonathan Groth-Simon Gauzy, Frankrig (ved sejr venter ottendedelsfinale senere tirsdag).

07.50: Sejlsport

49'er, 1., 2. og 3. sejlads: Jonas Warrer/Jakob Precht.

08.00: Mountainbike

Cross-country: Caroline Bohé, Malene Degn.

10.00: Dressur

Hold, finale: Cathrine Dufour, Carina Cassøe Krüth, Nanna Merrald.

12.27: Svømning

200 meter butterfly, indledende: Helena Rosendahl Bach.

13.31: Svømning

800 meter fri, indledende: Alexander Aslak Nørgaard.

13:40: Svømning

800 meter fri, indledende: Anton Ørskov Ipsen.

Kilder: Ritzau, tokyo2020, DIF. olym.dk.

Stemmer du til kommunalvalget i år?