27. september 2021
Cykelrytteren Kasper Asgreen vandt i juni DM-titlen i enkeltstart. Onsdag skal den danske mester i aktion i samme disciplin ved OL. Asgreen bliver sendt afsted, 30 sekunder før klokken slår 09.00 i Danmark.
Cykelrytteren Kasper Asgreen vandt i juni DM-titlen i enkeltstart. Onsdag skal den danske mester i aktion i samme disciplin ved OL. Asgreen bliver sendt afsted, 30 sekunder før klokken slår 09.00 i Danmark.
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: FAKTA: Onsdagens danskere i aktion ved OL

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

FAKTA: Onsdagens danskere i aktion ved OL

Cykelrytterne Kasper Asgreen og Emma Norsgaard kører onsdag enkeltstart ved OL.

Sport - 27. juli 2021 kl. 16:30
Af Ritzau

Følgende danskere skal i aktion onsdag ved OL i Tokyo (danske tider):

–– –– –– ––

Onsdag

01.30: Roning

Firer uden styrmand, B-finale: Christina Juhl Johansen, Trine Dahl Pedersen, Frida Sanggaard Nielsen og Ida Gørtz Jacobsen.

02.00: Håndbold

Gruppekamp, mænd: Danmark-Bahrain.

02.40: Badminton

Damesingle, gruppekamp: Mia Blichfeldt-Linda Zetchiri (Bulgarien).

03.57: Svømning

200 meter butterfly, semifinale: Helena Rosendahl Bach.

04.55: Cykling

Landevej, enkeltstart: Emma Norsgaard Jørgensen.

05.00: Roning

Toer uden styrmand, semifinale: Joachim Sutton og Frederic Sebastian Vystavel.

05.05: Sejlsport

49'er, 2., 3. og 4. sejlads: Jonas Warrer/Jakob Precht.

05.15: Sejlsport

Windsurfing (RS: X), 7., 8. og 9. sejlads: Lærke Buhl-Hansen.

05.20: Roning

Toer uden styrmand, semifinale: Lærke Berg Rasmussen og Fie Udby Erichsen.

07.35: Sejlsport

Nacra 17, 1., 2. og 3. sejlads: Lin Ea Cenholt/Christian Peter Lübeck.

07.50: Sejlsport

49'er FX, 4., 5. og 6. sejlads: Ida Marie Baad/Marie Thusgaard.

08.59: Cykling

Landevej, enkeltstart: Kasper Asgreen.

10.30: Dressur

Individuelt, finale: Cathrine Dufour, Carina Cassøe Krüth, Nanna Merrald.

11.40: Badminton

Herresingle, gruppekamp: Viktor Axelsen-Kalle Koljonen (Finland).

12.12: Svømning

100 meter fri, indledende: Pernille Blume, Signe Bro.

13.00: Badminton

Herresingle, gruppekamp: Anders Antonsen-Ade Resky Dwicahyo (Aserbajdsjan).

Kilder: Ritzau, tokyo 2020, DIF. olym.dk.

Stemmer du til kommunalvalget i år?