
Det lykkedes ikke Christian Sigsgaard fra Næstved at spille sig ind i ITF-hovedturneringen på Rafael Nadals tennisakademi i Mallorca-byen Manacor.
Den 23-årige sydsjællandske tennisspiller var bare én kamp fra, men i finalen i kvalifikationsturneringen måtte han lade livet til den bare 16-årige slovak Peter Privara med cifrene 6-3, 1-6, 8-10.
- Det var ærgerligt. Vi spiller et tæt første sæt med lange partier, hvor jeg har mange muligheder hele tiden. I slutningen af sættet får jeg breaket og lukket det. I andet sæt spiller han utroligt godt. Jeg falder ikke meget i niveau, men han spiller meget bedre. Jeg har dog stadig en god følelse omkring tredje sæt, som er supertiebreak i kvallen, fortæller Sigsgaard.
Igen blev det tæt mellem de to, men slovakken vandt 10-8.
- Det er altid marginalerne, der afgør det, og han havde dem til sidst. Lidt surt, men det var godt at komme lidt i gang med turneringer igen, så det går kun én vej nu, konstaterer den danske mester.
Sigsgaards landsmand Holger Rune vandt i første runde over den femteseedede belgier Jeroen Vanneste så sikkert som 6-1, 6-0.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her