

Se billedserie
Det kan godt være, at Taastrup FC-træner Morten Rasmus ærgrer sig over, at han viste sig fra sin pæne side og gik med til at udsætte den oprindelige premierekamp i årets danmarkssserie, så Birkerød kunne få sine spillere hjem fra ferie.
For hans tropper kunne så klart godt have haft brug for en alvorskamp til at øve afleveringer til samme farve trøje, da det endelig gik løs lørdag hen over middag i Ballerup mod BSF. Uha, den var sløj - træfsikkerheden over selv få meter og havde det ikke været for en fin indsats fra anfører Rasmus Hansen både egen-energisk og som opmuntrer/indpisker, så havde hjemmeholdet vundet med klart mere end de 1-0, det blev til efter 25 minutters spil, hvor gæsterne havde meldt sig ud af kampen.
- Det er frustrerende. Vi har jo faktisk ikke ét forsøg indefor rammen. Der er alt for mange, der ikke rammer deres niveau - de har så travlt med alle andre end os selv, og der venter helt sikkert en opsang, lød det fra Taastrup-træner Morten Rasmussen.
Herover billeder fa kampen. Foto: Jeppe Lodberg
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her