17. september 2019
Foto: Per Christensen
gallery icon

Se billedserie

Foto: Per Christensen
Foto: Per Christensen
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: Solrød udraderede mestrene

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Solrød udraderede mestrene
Sport DAGBLADET - 07. september 2019 kl. 00:14
Af Anders Kamper
Kontakt redaktionen:sndk@sn.dk

Det blev så let, at det næsten hverken var sjovt eller kønt eller på kanten af sportsligt berettiget, da Solrød i aftes var værter for premieren i Badmintonligaen mod de forsvarende mestre fra Team Skælskør Slagelse.

Gæsterne var afbudsramt i en grad, så træner Steen Pedersen måtte helt ned i serie 1 for at finde nogle afløsere for de spillere, der var optaget af udenlandske opgaver i jagten på at komme til OL næste sommer.

Så svær var den opgave, at TSS valgte ikke at stille op i damesingle, og med reserver spredt ud over de andre konstellationer havde aftenen dårligt nok præg af træning for Solrød.

Kampen var forsøgt blevet flyttet til et senere tidspunkt, men i Solrød havde man trommet sammen til stor sponsorspisning, og så var der ikke noget at gøre.

Solrød endte med at vinde hele 8-1, mens det var mere spændende i Værløse, hvor hjemmeholdet vandt 6-3.

Badmintonligaen
Solrød Strand - Team Skælskør Slagelse 8-1

1. MD: Søren Gravholt/Maiken Fruergaard - Tobias Stegman Rønbøg/Selena Peik 21-13 21-19

2. MD: Jeppe Bay Madsen/Johanna Magnusson - Oliver Kiner Jørgensen/Alyssa Tirtosentono 21-10, 21-10

1. DS: Frederikke Lund - 21-0, 21-0

2. DS: Johanna Magnusson - 21-0, 21-0

1. HS: Felix Burestedt - Jakob Stage 21-12, 21-8

2. HS: Jacob Nilsson - Simon Olsson 21-5, 21-10

DD: Emma Karlsson/Maiken Fruergaard - Alyssa Titosentono/Oliver Kiner 18-21, 21-12, 12-21

1. HD: Søren Gravholt/Jeppe Bay Madsen - Jakob Stage/Oliver Kiner 21-13, 21-17

2. HD: Emil Hybel/Jacob Nilsson - Simon Olsson/Tobias Stegman Rønbøg 21-8, 21-8

Værløse - Greve 6-3
1. MD: Mikkel Mikkelsen / Sara Lundgaard - Niclas Nøhr / Amalie Magelund Krogh 17-21,16-21

2. MD: Mathias Thyrri Jørgensen / Mai Surrow - David Daugaard / Rikke Søby Hansen 13-21,21-17,22-20

1. DS: Julie Dawall Jakobsen - Sia Berg 21-13,21-10

2. DS: Anna Thea Madsen - Anna Bygum 21-15,21-15

1. HS: Rasmus Messerschmidt - Aram Mahmoud 21-15, 21-15

2. HS: Ditlev Jæger Holm - Sebastian Bugtrup 21-17, 21-13

1. DD: Julie Dawall Jakobsen / Sara Lundgaard - Amalie Magelund Krogh / Anna Bygum 21-14, 21-18

1. HD: Mathias Thyrri Jørgensen / Daniel Lundgaard - David Daugaard / Mikkel Delbo Larsen 15-21, 18-21

2. HD: Mikkel Mikkelsen / Rasmus Messerschmidt - Niclas Nøhr / Sebastian Bugtrup 14-21, 14-21