

Se billedserie
En jernbane, der skærer sig igennem naturområderne midt imellem Alsted og Fjenneslev er totalt uspiselig for Alsted-Fjenneslev Lokalforening.
Flere borgere i området har allerede i lokalforeningens facebook-gruppe protesteret højlydt over det element i Banedanmarks høring, og formand for Alsted-Fjenneslev Lokalforening er helt enig:
- Det er en helt uacceptabel løsning. Den jernbane vil skære vores lokalsamfund midt over. Alsted på den ene side og Fjenneslev på den anden. Fjenneslev vil blive helt klemt inde mellem to banelinjer. Og så vil den linjeføring gøre vold på naturområderne, siger formand for lokalforeningen, Anders Dalegaard.
Få fuld adgang til sn.dk og læs resten af artiklen
For at læse denne artikel skal du have et digitalt abonnement eller et abonnement på et af vores dagblade: DAGBLADET, Frederiksborg Amts Avis, Nordvestnyt eller Sjællandske.
Hvis du ikke har et digitalt abonnement, kan du tegne det her.
Du kan få 24 timers digital adgang for 25 kr. eller fuldt digitalt abonnement fra 279 kr. pr. måned.
Det er hurtigt og nemt - og du kan betale via MobilePay eller betalingskort.
Vælg mellem
24 timers digital adgang:
- Fuld adgang til sn.dk, inkl. sn.dk+
- Adgang til e-aviserne:
DAGBLADET, Frederiksborg Amts Avis, Nordvestnyt og Sjællandske - Arkivadgang
Digitalt abonnement:
- Adgang til sn.dk, inkl. sn.dk+
- Valgfri e-avis, vælg mellem:
DAGBLADET, Frederiksborg Amts Avis, Nordvestnyt eller Sjællandske - Arkivadgang
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her