

Se billedserie
Politiet har endnu ikke klarlagt alle omstændigheder omring den 80-årige kvinde fra Frederiksberg i Københavns død.
Hun blev i fredags ved 15-tiden fundet livløs af en forbipasserende i et mudret område ved den sti, der forbinder Korsør Station med Motalavej.
En sti der i øjeblikket er spærret som følge af omfattende gravearbejder.Hun blev erklæret død ved ankomsten til Slagelse Sygehus.
Politiet kan udelukke enhver mistanke om noget kriminelt.
- Vi ved endnu ikke, hvor længe hun har ligget der, eller præcis hvorfor hun var der, men i hendes taske har vi fundet en lejekontrakt på en lejlighed i Korsør samt et buskort, siger Flemmning Jensen til Sjællandske. Han er politikommissær ved lokalpolitiet i Slagelse. Flemming Jensen mener derfor, at den ældre kvinde kan have været flyttet til Korsør, men bare endnu ikke havde fået ændret folkeregisteroplysningerne med den nye adresse.
Først i morgen onsdag forventer politiet at have klarlagt alle omstændigheder om den ældres kvindes død.
I området ved stien i Korsør Erhvervspark er gravearbejde, anlæg af vej til og forberedelserne af opførelseen af SK Forsynings halmfyrede fjernvarmeværk i fuld gang med store vandhuller og meget ujævn og mudret jord som resultat.
Stien er derfor spærret, men afspærringerne fjernes ind imellem, ligesom de er nemme at komme uden om.
Om den ældre kvinde har set stort på afspærringen, eller om de har været fjernet, er heller ikke klarlagt.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her