
Hele verden ser med, når 2. etape af Tour de France vil sno sig fra starten i Roskilde gennem Sjælland til opløbet for enden af Storebæltsbroen i 2021, og den nyhed begejstrer regionsformand Heino Knudsen, der torsdag formiddag var på vej til pressemødet på Københavns Rådhus.
- Der to dele i den nyhed. Tour de France er et enormt udstillingsvindue, som vi aldrig har haft før. Det er en helt unik platform for branding af vores region, værdier og herligheder. Og så er det en folkefest for hele familien. Der forventes 900.000 mennesker langs ruten, fortæller Heino Knudsen.
Regionsformanden har skulle holde på nyheden i nogle uger, og han glæder sig især over, at Storebæltsbroen indgår i 2. etape.
- Det har været et ønske, at broen skulle være en del a etapen. Den er et særligt monument for os, og den bliver en særlig oplevelse for rytterne, når de skal over broen med den stærke sidevind lige inden målet i Nyborg. Det bliver Region Sjælland, der afgør 2. etape, siger Heino Knudsen.
Tour de France betegnes som den tredjestørste sportsbegivenhed i verden, der kun overgås af OL og VM i fodbold. Der ventes 2000 journalister, som transmiterer fra cykelløbet til 190 lande, hvor 3,5 milliarder tv-seere følger med, og det vil også være en økonomisk gevinst for områderne langs de tre etaper, fortæller Heino Knudsen.
- 2021: Danmark
- 2019: Belgien
- 2017: Tyskland
- 2015: Holland
- 2014: Storbritannien
- 2012: Belgien
- 2010: Holland
- 2009: Monaco
- 2007: Storbrittannien
- 2004: Belgien
- 2002: Luxembourg
Siden den første start i 1903 har Tour de France 21 gange haft startby uden for Frankrig. Og to gange har man fremadrettet fastsat startbyer uden for Frankrig - nemlig i år og i 2021.
Holland har 6 gange haft Tour-start. Belgien 5. Tyskland 4. Storbritannien 2. Schweiz 1. Irland 1. Spanien 1. Monaco 1. Luxembourg 1. Danmark 1.
- Sidste gang, der blev kørt Tour de France udenfor Frankrig, så gav det et afkast til området på lige under 500 millioner kroner. Det er en enorm effekt begivenhed har.
Heino Knudsen har ikke selv oplevet Tour de France i Frankrig.
- Jeg glæder mig personlig rigtig meget til den folkefest, som Tour de France også her med hele den karavane, som følger med. Det er noget alle kan være med til at se på. Det er for hele familien, og nu kan vi opleve det hele tæt på i vores eget land, siger han.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her