18. august 2019
5. juni skal vi til folketingsvalg igen. Foto: Thomas Olsen
5. juni skal vi til folketingsvalg igen. Foto: Thomas Olsen
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: Se alle kandidater i Sjællands Storkreds

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Se alle kandidater i Sjællands Storkreds
Sjælland - 05. juni 2019 kl. 08:00
Kontakt redaktionen:sndk@sn.dk

Her er de foreløbig 111 kandidater, du kan stemme på til folketingsvalget, når du bor i Sjællands Storkreds, som svarer til Region Sjælland.

arrow Læs også: Brask: - Jeg har kysset samtlige frøer på Sjælland

Kandidaterne bringes efter opstillingskreds med undtagelse af Alternativet, Liberal Alliance og Kristendemokraterne, der har en spidskandidat for hele Sjællands Storkreds.

Socialdemokratiet (A)

Henrik Sass Larsen, Køge
Mette Gjerskov, Roskilde
Astrid Krag, Greve
Anne Madsen, Ringsted
Tanja Larsson, Faxe
Kaare Dybvad Bek, Holbæk
Rasmus Horn Langhoff, Kalundborg
Tom Block Larsen, Slagelse
Magnus Heunicke, Næstved
Brian Bressendorff, Vordingborg
Lennart Damsbo-Andersen, Guldborgsund
Kasper Roug, Lolland

Radikale Venstre (B)

Zenia Stampe, Roskilde og Næstved
Katrine Olldag, Ringsted og Holbæk
Troels Brandt, Slagelse
Jeppe Trolle, Køge, Greve
Line Krogh Lay, Faxe
Vibeke Grønbæk, Vordingborg
Jeppe Hedegaard Sørensen, Kalundborg
Bo Nygaard Larsen, Greve
Henriette Bødewadt, Guldborgsund og Lolland

De Konservative (C)

Mads Andersen, Køge, Faxe og Næstved
Naser Khader, Roskilde og Ringsted
Brigitte Klintskov- Jerkel, Greve og Slagelse
Michael Suhr, Holbæk
Jesper Wienmann Hansen, Kalundborg
Stine Pilt Olsen, Vordingborg og Guldborgsund
Daniel Blak Pedersen, Lolland

Nye borgerlige (D)

Peter Seier Christensen - spidskandidat
Martin Knudsen, Køge
Thomas Vesth, Roskilde
Ulrik Lassen, Greve
Janni Walies, Ringsted
Henrik Engel, Faxe
Tonny Voldby Pedersen, Kalundborg
Klaus Juel Hansen, Slagelse
Bo Erik Woetmann Hansen, Næstved
Jørn Rasmussen, Vordingborg
Bob Richard Nielsen, Guldborgsund
Josh Bjørkmann, Lolland

Partiet Klaus Riskær Pedersen (E)

Martin Nordstjerne Rasmussen
Birger Niemann

Socialistisk Folkeparti (F)

Jacob Mark, Køge, Holbæk og Vordingborg
Jan Bjergskov Larsen, Roskilde
Astrid Carøe, Ringsted og Slagelse
Charlotte Poulsen, Faxe
Michael Graakjær, Faxe
Jonas Ghiyati, Kalundborg og Greve
Mogens Stig Møller, Kalundborg
Anna Valentina Berthelsen, Næstved
Annemette Schønberg Johnsen, Guldborgsund
Judith Frederiksen, Lolland

Liberal Alliance (I)

Laura Lindahl, spidskandidat
Emil Blücher
John Axelsen
Henrik Boye
Frederik Damgaard
Knud Damgaard
Jeppe H. Lindberg

Kristendemokraterne (K)

Eva Guldfred
Brunu Skibbild Christensen
Henning Østergaard-Christensen
Kim Jørgensen
Lasse Carl Hagendam Rasmussen
Lisbeth Rask Nielsen
Per Kristensen
Tage Sørensen

Dansk Folkeparti (O)

Liselott Blixt, Køge
Merete Dea Larsen, Roskilde
Brian Mørch, Greve
Lars Schmidt, Ringsted
Henrik Brodersen, Faxe
Jeppe Jakobsen, Holbæk
Søren Espersen, Kalundborg
Karin Nødgaard, Slagelse
Thomas Palmskov, Næstved
Kim Errebo, Vordingborg
René Christensen, Guldborgsund
Githa Nelander, Lolland

Stram Kurs (P)

Rasmus Paludan

Pernille Pedersen
Chang Lembirk
Søren Griderslev.

Venstre (V)

Lars Løkke Rasmussen, Køge
Lars-Christian Brask, Roskilde
Bertel Haarder, Greve
Louise Schack Elholm, Ringsted
Jacob Panton, Faxe
Sten Knuth, Holbæk
Jacob Jensen, Kalundborg
Morten Dahlin, Slagelse
Sebastian Mylsted-Schenstrøm, Næstved
Charlotte Bisserup Bechfeldt, Vordingborg
Marcus Knuth, Guldborgsund
Rasmus Brandstrup Larsen, Lolland

Enhedslisten (Ø)

Mathilde Vinther, Køge
Christian Juhl, Roskilde og Lolland
Mehmet Zeki Dogru, Greve
Linda Hansen, Ringsted og Slagelse
Sejer Folke, Faxe
Eva Flyvholm, Holbæk og Kalundborg
Bruno Jerup, Næstved
Martin Graff Jørgensen, Vordingborg
Christian Tastrup, Guldborgsund

Alternativet (Å)

Rasmus Nordqvist - spidskandidat
Peter Kjær Hansen, Køge
Sascha Silver Faxe, Roskilde
Kristian Gylling, Roskilde
Claus Jansson, Greve
Kirsten Kock, Faxe
Lars Birger Nielsen, Slagelse
Anne Grete Kamilles, Næstved
Charlotte Birk, Næstved
Ulla Munksgaard, Guldborgsund
Joan Kragh, Guldborgsund

arrow Kandidat på vippen vil også gøre det upopulære
02. juni 2019 kl. 06:42 Opdateret: kl. 16:23
arrow - Jeg skulle gerne have gjort tingene rigtigt i fire år
31. maj 2019 kl. 14:07 Opdateret: kl. 12:20