15. januar 2021

ARKIVFOTO 2009 af Amagerbanken-- Amagerbankens skæbne skal afgøres torsdag. Men en række helt centrale personer omkring den kriseramte bank har ikke tænkt sig at dukke op til den ekstraordinære generalforsamling torsdag. Dermed er der skabt yderligere usi
Foto: Brian Bergmann /Scanpix
Amagerbank mangler tilsagn om nye penge
Amagerbanken har været i dialog med eksisterende aktionærer og mulige nye investorer: Men ingen har endnu givet tilsagn om flere penge.
Amagerbankens ledelse har været i dialog med eksisterende aktionærer såvel som nye potentielle investorer for at skaffe de krævede 750 millioner kroner i ny kapital. Det fremgår af halvårsregnskabet fra den kriseramte bank.
Men endnu har ingen givet tilsagn om at ville skyde penge i banken, så den kan overleve.
Det har bankens bestyrelsesformand N.E. Nielsen slået fast på den ekstraordinære generalforsamling i Falconer-salen, hvor mere en 1400 aktionærer torsdag er mødt op.
Bestyrelsesformanden oplyser, at Amagerbanken har hyret Royal Bank of Scotland som arrangør af kapitalrejsningen, der kommer til at blive en kombination af aktier og kapitalbeviser og anden ansvarlig kapital.
Kriseramte Amagerbanken er landets 10. største bank. Den har 55.000 aktionærer.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her
I denne uge begynder VM i håndbold. Tror du det danske herrelandshold kan vinde VM?