
Mandag 8. februar stod 26-årige Vito Johan Stani Jørgensen fra Jyllinge færdig som nyuddannet mekaniker hos Preben Mortensen Biler på Darupvang.
Han har tidligere arbejdet som både nedriver, tømrer, fejedreng og it-mand, men det var kombinationen af kærlighed til biler og den nødvendige tekniske snilde, der fik Vito Johan Stani Jørgensen til at søge mod mekanikerfaget.
- Man skal bruge hovedet, og der er teori bag de simpleste ting. Det koster en masse fejl, men det gør faget utroligt spændende - og jeg kan gå hjem hver dag og føle, at jeg har lært noget nyt, siger mekanikeren.
Vito har været i praktik flere steder undervejs i sin uddannelse, men han følte sig straks velkommen hos Preben Mortensen Biler.
- De var gode til at se personen bag mekanikeren, og jeg fik meget ansvar tidligt i forløbet. På den måde havde jeg en stor fordel i forhold til de andre elever, når vi kom tilbage på skolen, fortæller den nyuddannede.
Vito Johan Stani Jørgensen afsluttede med et 12-tal ved svendeprøven, der forløb over to dage. Første dag skulle han skille og samle støddæmpere og styretøjsvinkler, og på andendagen skulle han fejlfinde på en bil, der var blevet kasseret ved syn på grund af miljølovkrav.
- Det gik næsten endnu bedre. Jeg fandt fejlene ret hurtigt, og var færdig efter tre timer, fortæller mekanikeren, der nu har skrevet ny kontrakt med Preben Mortensen Biler.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her