

Se billedserie
Mens roskildenserne er spærret inde af corona og ikke kan foretage sig ret meget, fordi næsten alt er lukket, er Roskilde Havn blevet et yndet åndehul, hvor folk strømmer til.
I det flotte lys fra den klare vintersol med is på fjorden nyder mange mennesker en tur her ved molerne eller ud af stien langs Kællingehaven mod parken i den vestlige del af Sct. Hans og Boserup Skov.
Om hverdagen er her pæn trafik, og i weekend'erne kan der næsten blive trængsel. Heldigvis er langt de fleste mennesker gode til at overholde den nødvendige afstand.
En lille forfriskning er der også mulighed for at indtage ved et udendørs serveringssted hos Sorte Børs.
Ellers medbringer folk deres egne forsyninger i form af drikkevand og andet godt.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her