

Se billedserie
Ægteparret Carlo Lund og Inge-Lise Schou fik lidt af en drømmestart på åbningen af deres romdestilleri GetSpirits Distillery, da den røde løber var rullet ud lørdag formiddag.
- Det er fantastisk. Det er rigtig mange, vi ikke kender. Der stod allerede nogen ude foran, inden vi åbnede, sagde Inge-Lise, mens hun kiggede rundt på de mange mennesker, som gik rundt og så på Roskildes første romdestilleri.
Parret faldt for rommen til en smagning for få år siden. Carlo Lund har tidligere været iværksætter, men Inge-Lise Schou har sagt jobbet som sygeplejerske op, så de sammen kan satse helt på romdestilleriet.
GetSpirits Distillery hører hjemme i bygningerne på Ringstedvej 73 i Roskilde, og her vil butikken have åbent nogle få timer hver torsdag og fredag eftermiddag.
På åbningsdagen kunne gæsterne smage de fire rom, som GetSpirits Distillery lægger ud med, samt spise en romkugle med rom fra destilleriet i.
Net-artiklen her er en forkortet version af en artikel, der bringes i DAGBLADET Roskilde mandag den 28. august. Du kan købe adgang til at læse hele artiklen - og resten af dagens avis - på linket her: http://sn.dk/modules/sn/flow_page_buy
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her