
I mange år har over 200.000 borgere omkring Region Sjællands to største byer, Roskilde og Næstved, været utrygge, fordi der ikke var læger hele døgnet på deres lokale skadestue.
Resultatet har været, at mange er blevet sendt rundt til andre byer på Sjælland for selv mindre skader og uheld. Men nu er det slut på denne urimelige situation.
Ved valget i efteråret 2017 kom der et nyt flertal i regionsrådet, som består af S-DF-SF-LA. Her blev det en del af denne konstitueringsaftale, at der skal være læger hele døgnet på skadestuen i de to byer.
Nu er det så også blevet en del af aftalen om Region Sjællands budget for 2019, som alle partier - bortset fra Enhedslisten - er blevet enige om.
Et godt resultat har ofte mange ophavsmænd og - kvinder.
Men vi er i hvert fald glade for, at det efter mange års arbejde nu er lykkedes at give denne øgede tryghed til de mange borgere i Næstved- og Roskilde-området.
Susanne Lundvald(S)
Næstved
Jorun Bech(S)
Roskilde
Sjællands Regionsråd.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her