

Se billedserie
Byggeriet af parkeringshuset på Sorte Brødre Plads skrider fremad, og noget af den sydlige del er nu i den fuld højde, hvoraf de to er under jorden.
De fem dæk i den nordligste del bliver monteret i løbet januar og februar.
En del naboer har været generet af lys fra byggepladsen i et stykke tid. Den har været fuldt belyst flere gange om natten, selvom lyset var styret af et ur og sensor, der var indstillet til, at det blev tændt mellem 6.30 og 18.30 på hverdage.
Derudover blev en projektør påkørt, så den i stedet for at lyse på byggepladsen har den skinnet direkte over mod naboerne. Den er nu taget ned og elektrikerne har repareret lyset.
Kommunen har efterfølgende lavet en aftale med entreprenøren om, at den vagt, som holder øje med byggepladsen aften og nat, fremover sørger for at slukke lyset, når de går deres aftenrunde, hvis lyset ikke er slået fra.
P-huset til 500
P-huset er et betonhus med plads til 500 biler. Det bliver iført en kappe af røde teglsten, som skal harmonere med de omkringliggende bygninger, og som giver mulighed for at variere facadens tæthed.
Dermed kan der lukkes af for lys og indkigs-gener, hvor huset er tættest på nabobygninger, og der kan lukkes mere eller mindre af for støj.
Sammen med den dækkende teglkappe vil parkeringsdækkene have en 90 centimeter høj betonbrystning mod facaden, der afskærmer for bilernes forlygter, når der parkeres.
Ifølge planen skal det nye p-hus være færdig efter sommerferien.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her