Mandag 19. februar fylder biolog lic.scient. Sten Asbirk, Helgesvej, 70 år.
Siden han som barn i Roskilde fik interesse for fugle har han arbejdet med naturbeskyttelse.
Som biolog og fredningskonsulent i Hovedstadsrådet og senere hos staten udarbejdede han retningslinjer, som siden er brugt landet over af amternes fredningsforvaltninger og andre beskæftiget med naturovervågning.
Sten Asbirk har også gjort en særlig indsats som biolog og kontaktperson for arbejdet med at genindføre bæveren her i landet, hvor dens anvendelse i 'naturgenopretning efter naturmetoden' i dag er almindeligt anerkendt.
Sten Asbirk lever nu et aktivt pensionistliv, der omfatter pasning af børnebørn, korsang og en del tillidshverv indenfor fugle og anden natur.
Han er engageret i arbejdsgrupper i ornitologisk forening og Danmarks Naturfredningsforening, medlem af præsidiet for Verdensnaturfonden og af Nationalparkrådet for Skjoldungernes Land.
For mere end 25 år siden begyndte han at tegne og male fugle med udgangspunkt i kugle-figuren og har udstillet både i Danmark og udlandet. Det kunstneriske arbejde foregår bl.a. i gruppen 'Onsdagsmalerne' i Roskilde, hvor Asbirk for tiden er næstformand.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her