

Se billedserie
Medlemmerne i Ringsted Taaekwondo Klub kan glæde sig over, at deres klublokaler bliver renoveret i løbet af sommeren ved hjælp af 5000 kroner fra DAGBLADETs fond.
- Vores forening holder til i nogle gamle lokaler, der ikke er blevet vedligeholdt i mange år. Derfor er vi glade for, at vi nu får råd til at indkøbe maling til væggene og nogle brugte sofaer til vores fællesrum, siger Ringsted Taekwondo Klubs formand Dorte Martlev.
Klubben døjer i øjeblikket med en gæld, og derfor er der behov for hjælp udefra for at få renoveret lokalerne.
- Vi knokler i forvejen hårdt for at finde penge nok til leje af lokaler og indkøb af træningsudstyr, så vi er meget taknemmelige for støtten fra DAGBLADET, siger Dorte Martlev.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her