Rønnebæksholm skruer tiden tilbage, og giver - trods coronanedlukningen - gæsterne mulighed for selv at udforske historien og naturen på området. Ugen ud er der således skattejagt, hvor man blandt andet skal finde en af Rønnebæksholms tidligere ejere, som har gemt sig i parken.
Skattejagten er en del af Rønnebæksholms 700-års jubilæumsfejring og vil finde sted igennem hele året.
Skattekortet til »På sporet af Rønnebæksholm« kan findes på www.roennebaeksholm.dk.
Lykkes man med at komme igennem skattejagten, kan man sende sit svar, navn og mailadresse til info@roennebaeksholm.dk. Har man gættet rigtigt, modtager man et diplom er med i en månedlig konkurrence, hvor vinderne trækkes og får besked sidst på måneden.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her
Tip os
Ring på 88 42 03 08 eller skriv til:
oplev@sn.dk
Redaktionen
Ring på 88 42 03 08 eller skriv til:
oplev@sn.dk
Annoncer
Ring på 43 77 26 30 eller skriv til:
oplev.salg@sn.dk