

Se billedserie
Umiddelbart efter at branden på Strandlyst brød ud mandag morgen, skete der er voldsom eksplosion på stedet.
- Jeg fløj seks-syv meter gennem luften. Se der, der ligger en af mine klipklapper!
En 34-årig kvinde peger over på den anden side. Og ved siden af en container ses en enlig sko. Den 34-årige kvinde bor tæt ved Strandlyst, og hun blev vækket af røgen og larmen fra de knitrende flammer mandag morgen kl.05.40. Hun fik hurtigt tilkaldt brandvæsenet.
- Jeg gik ned til Strandlyst, og her så jeg, at der var ild over det hele. På et tidspunkt kom der så en kæmpe eksplosion, som skubbede mig kraftigt ryggen, siger kvinden, som ønsker at være anonym.
Hun fik heldigvis kun nogle overfladiske skader.
- Men det var meget ubehageligt, siger hun og viser, at hun nu har plaster på hænder og ben.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her