

Se billedserie
Der var tak til de fire lærere, som har siddet i styregruppen, specielt til læse-ildsjælen Malene Møller fra Bobjergskolen i Asnæs, da Anne-Marie Donslund, koordinator for festivalen Odsherred Læser, talte på en læsekonference på Hotel HøjbySø.
- Malene, du har været med i styregruppen for Odsherred Læser i alle årene og har taget et kæmpe-slæb. Tak, sagde Anne-Marie Donslund og overrakte Malene Møller en boggave.
Der var også tak og bog-gaver til Janne Peterson, Nr. Asmindrup Friskole, Maibritt Thinter, Hørve Skole, og Jeannette Kristensen, Grundtvigsskolen i Nykøbing.
- Litteratur er oplysning og åndelig oprustning i en tid, hvor vi er i skarp konkurrence med »slikhylderne« i den digitale verden, sagde Anne-Marie Donslund.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her