
Fårevejle rykker op på fjerdepladsen i serie 1 efter lørdagens pligtsejr over Benløse.
Fårevejle e med 19 point blot et enkelt point efter Herfølge på den tredjeplads, der kan give oprykning, men holdet er presset af B73, Slagelse, som ligger med samme antal point som Fårevejle.
Benløse er nummer 11 med syv point.
I lørdagens kamp bragte Fårevejle sig foran 1-0 i det 35. minut ved Mathias Walls Sørensen.
Den stilling holdt til pausen, men midt i anden halvleg øgede Rasmus Hulquist til 2-0 på straffespark efter et benspænd mod Mathias Madsen.
Den stilling så ud til at holde kampen ud, men Benløse fik pyntet på resultatet med reduceringen til slutresultatet 2-1 i 89. minut.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her